Asgari Ücretin Enflasyon Bağımlılığı...

Asgari ücret her yıl olduğu gibi 2019 yılı içinde şimdiden tartışılmaya başlandı. Asgari ücret ne kadar olacak? Enflasyon oranında mı artacak ? Enflasyon oranının üzerinde mi bir artış olacak ? Bunlar en çok sorulan sorulardan birkaçı sadece.

Asgari Ücret 2019 Yılında Kaç TL Olacak?
2019 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Çünkü asgari ücret artış miktarları her yıl beklentinin altında kalmaktadır.Yani yükselen enflasyon ile beraber yükselen gıda giyim yiyecek içecek fiyatları insanların belini bükmektedir. Daha fazla bu duruma dayanamayan insanlar, borçlanma yoluna gitmiş  aldığı kredileri ve kredilerin yüksek faizlerini ödeyemez duruma gelmişlerdir. Her 3 kişi den 2 sinin cebinde birden fazla kredi kartı bulunmakta ve kendilerine ait olmayan,kazançlarından yüksek miktarlarda harcama yapmak durumunda kalmışlardır.Tüm bunlar da yetmezmiş gibi yükselen enflasyonu fırsat bilen esnaf ta daha 2019 Asgari ücret zam rakamları açıklanmadan kendi fiyatlarına enflasyon oranlarının üzerinde artışlar ekleyerek  dar boğaz da olan insanlara bir darbe de onlar vurmuşlardır.

2019 Yılında Beklenen Asgari Ücret Zammı

20 eylül 2018 de toplanan OVP de enflasyon oranı yüzde 20.8 olarak açıklanmış, 2019 yılı  asgari ücret tutarı için en az bu  yada bu oranın üstünde olması  bekleniyor. Bu beklentiler doğrultusunda sendikaların açıklamaları, enflasyon oranı kadar olacak artış asgari ücretli için yeterli olmayacağı tespitinde.

İlginizi Çekebilir :  Sıcak Para Nedir? Ekonomiye Etkileri Nelerdir?

Bu tahmin ve beklentiler dışında 2019 yılı artış için herhangi bir veri elimizde bulunmamaktadır. Bu konuda tek yapabileceğimiz şey geçmiş yıl enflasyonları baz alarak asgari ücretlerdeki artışları inceleyip ortalama bir rakama ulaşabilmek.Geçmiş yıl Enflasyon oranları, 2014 yılında %9.4, 2015 yılında  %12, 2016 yılında %37, 2017 yılında %7 ve 2018 yılında  %14. Bu değerlerden yola çıkarak bir ortalama aldığımızda asgari ücret artışı 5 yıl için yüzde 15. 9 seviyelerinde.
Alınan ortalamayla 2018 de asgari ücret 1603.12 TL olmuştu.Yani bu tutar 2018 yılı açıklanan enflasyon oranı altında kalmıştır. Eğer  2019 yılı içinde aynı ortalama kullanılarak bir artış söz konusu olursa asgari ücret 1858.65 TL olacaktır.

Peki bu yeterli mi? Ne yapılmalı?

Benim bu konudaki tespitlerimi şöyle açıklayayım;

-Asgari ücretin enflasyon oranı doğrultusunda ki artışı asgari ücretliye yeterli gelmeyecektir. Çünkü yıl sonunda açıklanan enflasyon oranı ile 2019 yılı içerisinde meydana gelecek artışlar eşdeğer olmayacaktır. Bu da demektir ki var olan yoksulluk giderek artacak alım gücü düşecek zengin hep zengin fakir hep fakir olacak orta kesim denilen grup ortadan yok olacaktır.
-Neler yapılmalı konusuna da değinecek olursam; Asgari ücretin en az 2500 TL tutar ve üzerinde olması gerektiği. Eğer artışlar bu doğrultu da  yapılacak olursa insanlar rahat bir nefes alacak artan enflasyona karşı kendilerini garanti altında almış olacaklar.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski