Bu yazımda çok merak edilen bir soru olan kredi çekmek için gerekli olan puan sorusuna cevap vereceğiz. Bu soruya cevap vermeden önce kredi notu veya kredi puanı kavramını açıklamak gerekiyor. Kredi notu, bir kişinin banka veya finans kuruluşlarında yaptığı tüm mali işlemlere dayanan ve çeşitli analiz neticesinde ortaya çıkan 1900 üzerinden verilen puan sistemidir. Bu notu ise 9 bankanın bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu vermektedir.

Bankalardan Kredi Çekmek İçin Puanım Kaç Olmalıdır?
Bankalardan Kredi Çekmek İçin Puanım Kaç Olmalıdır?

Kredi notuna etki eden birçok faktör vardır. Geçmiş kredi kullanımları, kredi kartı kullanımları veya fatura ödemeleri bu faktörlerden sadece bir kaçıdır. 5 yıl boyunca hiç bir faaliyette bulunmayan kullanıcıların ise kredi puanı sıfırdır. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz en iyi uygulama Findeks'dir. Bu uygulama ücretlidir. Diğer yandan, bankalara giderek de kredi başvurusu aşamasında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.


1 ile 699 puan "En riskli" bölgeyi oluştururken 1700 ile 1900 puan arası ise "Çok iyi" bölgesini oluşturmaktadır.


Kredi Çekmek için Gerekli Puan Kaç Olmalı

Sorumuzun cevabına gelirsek kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alma ihtimaliniz o kadar artmaktadır. Kredi almak için birçok faktör etkili olsa da 1300'ün üzerinde bir kredi notuna sahip olmak kredi almak için yeterlidir.

Başvuracağınız kredi tutarına ve kredi notuna göre bu rakamlar değişmektedir. Örneğin; 5000 Türk Lirası tutarında bir kredi çekmek isterseniz 1100 kredi notu bile yeterli iken bu rakam 200.000 Türk Lirasına çıktığında 1500 puan bile yeterli olmayabilir.

İlginizi Çekebilir : Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları?

1100 ile 1499 puan arasında ki kişilerden gelir bilgisi talep edilmektedir. Yani kredi notunuz bu aralıkta ise çalıştığınız işletmeden veya kurumdan maaş bordrosu almak zorundasınız. Bunun içinde bankalar genellikle en az 6 ay çalışma süresi talep etmektedir.

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler

  • Kredi Kartı ödeme düzeni
  • Çekilen kredilerin ödeme düzeni
  • Bankalara bulunan borç durumu
  • Vadeli veya vadesiz hesaplarda bulunan varlık tutarı
  • Borçların kredi limitine oranı
  • Ödeme tarihi geldiği halde ödenmeyen borçlar
  • Gecikmeye düşen hesap sayısı
  • Kredi başvuru sayısı
  • Üzerinize bulunan mevcut faturalar

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Bu saydıklarımızın dışında kredi notuna etki eden birçok faktör daha bulunmaktadır. Yukarıda yazdığımız faktörler en önemlileridir. Kredi notunu arttırmak için ise zaman gerekmektedir. Düzenli bir şekilde kredi ödeyen veya kredi kartı ödeyen kullanıcıların kredi notu artmaktadır. Yine sahip olduğunuz İnternet faturası veya telefon faturalarını da düzenli ödemek kredi notuna olumlu etki eden faktörler arasındadır.

İlginizi Çekebilir : Üniversite Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar

Bunlar yazılı kurallardır. Bankalar kredi verirken bazı yazılı olmayan kuralları da uygulamaktadır. Yine kredi limiti dolan banka şubesi kredi verirken sizden çok saçma taleplerde bulunabilir. Bu yüzden başvurmak istediğiniz bankayı iyi seçmelisiniz. Mevcut kredi kartınızın bulunduğu bankadan kredi çekmeniz çok daha kolaydır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski