Tükiye'de insanların ekonomik kriz zamanlarında aklına gelen sorulardan bir kaçı döviz neden yükselir? Neden düşer? Ekonomiye etkileri nelerdir? Son zamanlarda sıklıkla adından söz ettiren döviz hem Türkiye için hem de dövizi yatırım aracı olarak görenler için oldukça önemli olmakta ve sürekli takip edilmektedir. Döviz, ülkenin para biriminin diğer yabancı paralar karşısında ki değeri anlamına gelmektedir. Döviz kuru gündemde olan her şeyden hemen hemen etkilenir.

Döviz Neden Yükselir Neden Düşer?
Döviz Neden Yükselir Neden Düşer?

Döviz Neden Yükselir? Etkileri Nelerdir?

  • Fed kararları,
  • IMF,
  • Avrupa ekonomileri,
  • Cari açıkların daha fazla artması,
  • Dış ticaret etmenleri,
  • Para birimine karşı insanlar tarafından arz ve talep görmesi,
  • Enflasyon sorunları ve enflasyonun gelmesi,
  • Yurtiçinde ve yurtdışında oluşan faiz oranları,
Ülke ekonomisinde yaşanan durumlar ve turizm gibi etkenler döviz kurunu oldukça etkileyen faktörlerdir. Bu durumlardan dolayı döviz kurları artarak devam eder. Enflasyon beklentisi olan bir ülkede enflasyon olan ülkenin para birimine karşı olan talep azalacak ve o ülkenin parasının değeri düşecektir. Döviz kurlarında en önemli faktörler arasında siyasi faktörlerde vardır. Siyasi durumun kötüye gitmesi turizmi de yakından etkilediği gibi döviz kurlarını da yakından etkiler.

Ülke Durumunun İyi Olması Durumunda Döviz Nasıl Etkilenir?

Ülke durumunun iyi, cari açıklarının olmaması, ülkede üretimin yapılması, büyümenin olması, gibi durumlar ülkenin para durumuna olan talebi arttırır ve böylelikle ülkenin para biriminin değeri artar.

Döviz Çeşitleri Nelerdir?

Döviz çeşitleri bakımında kendi aralarında birçok farklı çeşitlere ayrılır. Türkiye’de kullanılan 3 çeşit kur vardır. Bunlar merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir.  Bunlar şu şekildedir;

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez bankası tarafından yönetilen kurlardan biriside esnek piyasa döviz kurudur. Merkez bankası kurlara müdahale etmeden önce kurun kendi kendine dalgalanmasına müsaade edilen bir sistemdir.

Sabit kur sistemi: Merkez bankası döviz dalgalanmalarına karşı sabit bir kur rejimini benimseyerek kuru sabitlemesine denir.

İlginizi Çekebilir : Borsanın Döviz İle İlişkisi Var Mıdır?

Denetimli kur sistemi: kur sistemleri sürekli olarak dalgalanmasından dolayı merkez bankasının ana hedefi kur dalgalarını kontrol etmektedir. Bu sistemde de kurları kontrol altına almaktadır.

Kur dalgalanmaları birçok sebeple değişikliğe uğrayabilir. Türkiye’de merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Döviz genel olarak yatırım aracı olarak da kullanılmaktadır. Zaman zaman risk taşısa da çoğu insan tarafından tercih edilmektedir.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski