Geçtiğimiz günlerde Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomik mali planlama ya göre ,enflasyonla mücadele kapsamında çeşitli kararlar alınmıştı. Bu mücadele kapsamında atılan ilk adım TÜİK Başkanının görevden alınması oldu. Daha sonra %10 Enflasyon kampanyası yapılacağı ile ilgili açıklamalar  adeta bizimle dalga mı geçiyorlar dedirtti.

Enflasyonla Mücadele Kampanyası Nedir?


%10 Enflasyon Kampanyası

Tüm temel tüketim maddelerine, temel girdiler olan elektrik ve doğalgaza üst üste yapılan zamlarla açıklananın aksine yaşanan gerçek enflasyonun %50’leri aştığı koşullarda  kalıcı bir enflasyonla mücadele programı bekleyen insanlar bazı firmalar tarafından 60 gün boyunca yürütülecek olan %10 enflasyon kampanyası temalı bir programla karşılaşılmıştır.Gelen zam oranları %50 iken bazı sektörlerde yapılan %10 indirim sizce de bizimle dalga geçiliyor gibi hissettirmiyor mu?

Ayrıca bir diğer husus %10 Enflasyon firmaları hangileri henüz açıklanmadı.Ama tahminlere göre büyük market zincirleri bu uygulamaya dahil olacak.Yani 2 ay gibi bir süreçte enflasyon şampiyonu olan temel gıda maddelerinde uygulanacak bu kampanya. Tüketici Enflasyonun %24,52 ve Üretici Enflasyonun %46,15 olduğu durumunda tüketici ve üretici enflasyonu arasındaki farkın %22 gibi ciddi oranda açıldığı koşullarda küçük ve orta ölçekli esnafın, büyük sermayeye ait market zincirleri dışında kalan marketlerin, firmaların %10 indirim kampanyasını uygulamaları mümkün görünmemektedir."

Alo 175 Şikayet Hattı

Program kapsamında bir diğer önlem ise Alo 175 üzerinden alınan şikayetlerin değerlendirilip yapılan şikayetlerle gıda üzerinde yapılan fırsatçılık ve stokçuluğun önüne geçmek.Bu konu açıklanması ile tartışmaların odağına oturmuş durumda.Kalıcı çözümler bekleyen milyonlara ,kira artışlarında üst sınır olarak üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarının esas alınması gibi konuların gündeme getirilerek problemlerden uzak atılan adımlar hayal kırıklığı oluşturmuştur.

Elektriğe ve Doğalgaza Zam Yok Çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı, yılın başından bugüne %43,64 zamlanan elektriğe ve %41,2 zamlanan doğalgaza, “küresel olarak bir ekonomik dalgalanma söz konusu  olmazsa” yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını ifade ederek  insanlar ile açıkça dalga geçmekten de geri kalmamıştır. Bu durumda 2019 yılının elektrik ve doğalgaz zammı ile başlayacağını tahmin etmek zor değildir.

Kısacası açıklanan “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını benim yazdığım 'Sıcak para gerçeği' adlı makaleme benzetiyorum.Kısa vadede pansuman etkisi oluştursa da uzun vadede de ne enflasyonu önleyebilecek ne de 2019 işsizlik rakamlarında ki artışın önüne geçemeyecektir.

Özetleyecek olursam;

Ekonomik krizin tüm bedellerini halka ödetmeye çalışan bir program modeli uygulanmaya çalışılmaktadır.Bu bedeli ödemek için insanların alım gücü olmalı ve çığ gibi yükselen enflasyon oranına karşı dik duruş sergilenmelidir.Bu nasıl olacak? sorusunun cevabı ise tabi ki 2019 asgari ücret tutarı.Enflasyon karşısında eriyen maaşlar telafi edilmeli ve 2019 yılı içinde enflasyon odaklı asgari ücret tutarı çalışması yapılmalıdır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski