Son dönemde kurlarda ki yükselişlere engel olmak için Türkiye Merkez Bankası Tarafından faiz arttırımına gidildi. Amaç yükselen faize yatırımcı çekerek ülkede ki sıcak parayı artırarak TL 'yi dolar karşısında güçlü hale getirmek. Amaçlanan kısa vadede doların hızla yükselişinin önünü kesse de Ülke enflasyonun önüne geçemedi.Enflasyon en yüksek seviyelerini görmeye devam ederken,dolar hızı kesilmiş olmasına rağmen enflasyon giderek artmaktadır.

Dolar Kurundaki Son Durum...

Bir önceki makalemiz de Yükselen dolar kurunu ani düşüşlere iten sebeplere ayrı ayrı değinmiştik.Gerek Ekonomik planlama,gerek Rahip Brunson la ilgili Ekim ayı için çıkacak haberleri,gerek  ABD ile yaşanan ılımlı gelişmeler ve Almanya ile toplantı sonucu atılan ekonomik adımlar,yatırımcı açısında Türkiye de risk oranını azaltarak doların ani düşüşüne neden olmuştu.

Faiz Arttırımı Dolar Kurlarını Neden Düşürmedi?

Dolar kuru sonra ne oldu da tekrardan eski seviyelerine geri döndü?Yaşanan olumsuzluklar nelerdi?.Aslında tüm bu soruları sorarken cevaplarını az çok tahmin edebiliyoruz.Çünkü dış merkezli yaşanan gelişmeler dolarda düşüş etkisi yaratırken ,gerilim odaklı yaşanan gelişmelerin de doları arttıracağının farkındayız.Ki son dönemler de ABD başkanı Trump'ın gerilime sebep olabilecek hatta Tüm dünya için tehdit oluşturabilecek yerinde olmayan tavırları,ek gümrük vergileri ile ithalat ve ihracat dengelerini altüst etmesi gibi benzeri gelişmeler Dolar kurunun dış gelişmeler açısından pekte iyi bir yol izlememekte.

Faiz Arttırımı Çözüm olabilir mi?

Yaşanan olumlu gelişmeler kısa vadeli düşüşe neden olsa da ardından yükselmeye devam eden dolar kuru için önlem almak adına TCMB tarafından faiz artırımına gidildi.Faiz arttırımı sonrasında bir süre gerileyen dolar kuru yeniden yükselmeye başladır.Bir haftadır aşağı yönlü seyir izleyen dolar kuru, 04.10.2018 tarihinde ani yükselişle akşam saatlerine doğru 6.20 seviyelerini gördü.

Neden Kontrollü Faiz Arttırımı İşe Yaramadı?

Çünkü Faiz arttırımı tek başına işe yaramaz.Ardından gelecek her adım tetikleyicisi niteliği taşımaktadır.Öncelikle yapılacak ilk adım ciddi yapısal normlar: Yani yargı ve eğitimin siyasallaşması,üretimi ithalat bağlamından kurtararak yerli ham madde üretimi,tarım ve hayvancılık sektöründe ithal etmek yerine yerli çiftçi desteklenerek ihracat yapılabilir durumuna getirilmelidir. Gerçek olan şudur ki; Faiz artırımı ek önlemdir.Asıl olanlar ise yapısal normlardır.Desteklenmeyen Faiz yatırımı sadece kısa vadede soluk olabilir.

Tek başına yara bandı niteliğinde olan faiz arttırımı, arttırımı sonunda hiç bir dönemde gerçekçi sonuçlar elde edilememiştir.Bu sebeple faizi arttırımı dalgalı ekonomik dönemlerde çözüm olarak ülkeyi rahatlatacak alternatiflere sürüklemeyeceği için tercih edildiğinde de işe yaramayacağı düşünülür.Tam olarak da bu düşünce de faizin etkinliğini kesmektedir. insanlar ekonomik kriz dönemlerinde faizin artması değil düşmesi gerektiği kanısında.Çünkü artan faizler hem riske hemde enflasyona sebep vereceği öngörüldüğünden, bu durumlarda istenmeyen bir politika gibi görülür.Sonuç olarak da faiz artırımı bu öngörüler ve tahminler ışığında etkisi sıfırlanır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski