Girişimcilik Nedir?

Genel çerçevede girişimciliği incelemeden önce girişimciliğin tanımından, daha doğrusu girişimcilik nedir ve ne değildir sorularının cevabından bahsetmek gerekir ki girişimcilik mantığının temelini anlaşılır kılabilelim.

Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?
Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?
Girişimcilik; kar amacı sağlamak gayesiyle olabilecek tüm riskleri üstlenerek iş kurmanın adıdır. Burada konu olan risk ise ticari yönünün durağanlaşması yahut düşüşe geçmesi şeklinde açıklanabilir. Daha genel bir tabirle zarar etmek diyebiliriz.

Girişimci Kimdir?

Girişimci; Bahsi geçen kar amacını sağlamak isteyen ve riskleri üstelenen, aynı zamanda mal ve hizmet üretimi yapmayı hedefleyen kişi girişimci olarak adlandırılır. Girişimci bir iş kolu ortaya çıkartmış olmanın yanı sıra aynı zamanda istihdam da sağlayarak üçüncü kişilere fayda sağlamaktadır. Zira kurulan bir işletmede; yardımcı, temizlik elemanı, güvenlik gibi bazı ek iş kollarına ihtiyaç duyulacaktır. Bu da beraberinde istihdam imkanını doğurmaktadır.


Girişimci Adaylarının Kendilerine Sorması Gereken Sorular

 • Fiziksel sağlığınız ve yaşınız iş yapmaya elverişli mi, uygun mu?
 • İş hayatının zorluklarına dayanabilir misiniz?
 • Güvence eksikliği ile yaşayabilir misiniz?
 • İş deneyiminiz,  tecrübeniz var mı?
 • Takım çalışması konusunda ne düşünüyorsunuz ?
 • Kurumsallaşmaya önem verir misiniz?
 • Gerektiğinde yetki ve sorumluluklarınızı çalışanlarınızla paylaşabilir misiniz?
 • İnsan ilişkilerinde başarılı mısınız?
 • Hatalarınızı kabul etme erdemliliğine sahip misiniz?
 • Zorluklar karşısında hemen pes eder misiniz?
 • İşinizi yürütme konusunda iddialı mısınız?
 • Para harcamayı biliyor musunuz?
 • Ticarette duygusallığa yer olmadığını biliyor musunuz?
 • İnsan yönetme konusunda belli bir birikime sahip misiniz?

Girişimci Olma Nedenleri

 • Gerçekleştirmek istediği hayalleri vardır.
 • Para kazanma arzusu
 • Bağımsız çalışma isteği
 • Çalışmalarının maddi ve manevi karşılığını alamaması
 • Bir işi yapıp yapamayacağını görmek. Yani kendini kanıtlama arzusu
 • Bir hobiyi işe dönüştürmek
 • Kendi kendinin patronu olmak
 • Yaşadığı çevrede iyi bir statü kazanmak
 • Kendi zamanını kendisinin kontrol etme isteği
 • Toplumsal itibar sağlama
 • Ülke ekonomisine katkıda bulunma  ve istihdam yaratma isteği.


Girişimcinin Özellikleri

1. Yeterli Finansal Bilgiye Sahip Olmak

Bir girişimcinin ihtiyacı olan temel nokta finansal bilgidir. Zira sıfırdan bir işletme oluşturmak ve onun devamlılığını kar maksimizasyonu sağlayarak ilerletmek için belli bir finansal bilgi birikimine ihtiyaç vardır.

2. Özgüven

Girişimcinin sahip olması gereken bir diğer unsur ise öz güvendir. Özgüven konusunda yetersiz olan bir kişinin yeni bir işletme ortaya koyması yahut ortaya koyduğu işletmenin devamını sağlaması noktasında yetersiz olacaktır. Girişimcilik adından da anlaşılabileceği gibi kişinin girişken akabinde de öz güvenli olması gerekir. Bu süreci en iyi değerlendirenlerin başarılı işlere imza atan kişiler olduğunu unutmamak gerekir. İşletmelerde temel nokta her zaman aynıdır: Güçlü olan kazanır.

3. Kararlılık

Bir diğer önemli nokta ise girişimcinin kararlı olabilmesidir. Kararsız bir kişinin doğru yolu bulmak ve süreci doğru yürütmesi beklenemez. Bu noktada kararlı bir girişimci ne yaptığını bilen, hangi yolda ilerlediğini farkında olan kişidir. Kararlılık özellikle girişimcideki kararlılık duygusu başarının en önemli anahtarları arasında yer alır.

4. Lider Ruh

Burada bahsi geçen lider ruh aslında yönetim alanındaki önemli anahtarımız. Lider ruh yönetimin sağlanması, yönetimin devamlılığı, kriz yönetimi gibi olası bir çok durumda ihtiyaç duyulan bir olgudur. Lider ruh tüm olası sorun ve unsurları bir arada toplar, düzenler ve olması gerektiği şekilde işletilmesini sağlar. Bu sebeple lider ruha sahip olmak girişimcilik alanında oldukça önemlidir.

5. Yaratıcılık

Önemli bir etmen olan diğer özellik ise yaratıcılıktır. Bir girişimcinin yaratıcı olması nedir peki?
Şöyle ki ortaya özgün bir iş çıkartmak temelinde yaratıcılığı barındırır. Yeni işler, farklı fikirler üretmek yine aynı şekilde yaratıcılık temelinden beslenmektedir. Yaratıcı işler ve ürünler her zaman öncelik sırasında olacağından yaratıcı bir girişimci olabilmek oldukça önemlidir.

6. Özgünlük

Özgün olmak bir üstte bahsettiğimiz yaratıcılık unsurunun tamamlayıcısıdır aslında. Özgün kişi, ortaya çıkartılmış tüm iş ve fikirlerden ayrı, altına imzasını atabilecek başarıları ortaya çıkartabilir. Ortaya çıkan bu başarılar ise girişimcinin imza işleri olarak adlandırılabilir. Özetle özgün bir girişimci olanı değil, olmayanı ortaya çıkarandır diye açıklanabilir.

7. İstek

İstekli bir girişimci yapacağı tüm girişimleri istekle yapar. İsteyerek yapılan girişimden, işten, işletme kollarından alınacak verim her zaman daha fazladır. Kişinin mutlu olduğu işte çalışması ibaresi de aslında istediği, mutlu olacağına inandığı anlamında kullanılır ve istekli bir girişimci atacağı tüm adımları hevesle, dört kolla sarılarak gerçekleştirir.Girişimcinin istekli olması da işte bu yüzden en önemli faktörler arasında sayılmaktadır.

8. İleri Görüşlülük

İyi bir girişimci aynı zamanda ileri görüşlüdür. Buradaki ileri görüşlülükten kasıt girişimcinin olası tüm olumlu ve olumsuz ihtimalleri önceden ön görebilen kişidir. Zorlu sürecin doğabileceği noktaları öncesinden tespit edebilen, olumlu, avantaj sağlayacak ihtimalleri de saptamak konusunda başarılıdır. İleri görüşlülük her zaman daha tedbirli ve güçlü kalabilmek adına oldukça mühimdir.

9. Zamanı İyi Kullanmak

Girişimciler girişimciliğe atıldıkları ilk andan itibaren her daim zamanla yarış halindedirler. Bunun en büyük sebebi ise aslında rakiplerdir. Bu yüzden bu yarışın galibi her zaman zamanı iyi kullanan ve doğru değerlendiren girişimci olacaktır. Zamanın, vaktin nakit olduğu ideolojisine bağlı kalarak zamanı verimli kullanmak girişimci için bir hayli mühimdir.

10. Motive Olmak ve Motive Kalmak

Motivasyon sürece olan inancın devamlılığı açısından önemli bir maddedir.  Motive bir girişimci süreci daha iyi yönetir ve geliştirir. Motivasyonun girişimci açısından en önemli ve altı çizilmesi gereken noktası ise motive bir girişimcinin başarı yolunu oluşturmasıdır. Bu yüzden motivasyon tüm süreçte olması gereken önemli bir özelliktir.

11. Daima Daha İyisi İçin Çalışmak: Büyüme Odaklı Olmak

Hiç bir girişimci başarıyı bulunduğu noktayı beğenip yeterli görerek elde edemez. Bunun için ilerlediği her noktada bu noktadan daha iyisini ortaya çıkartacağına inanarak, bunun için çalışarak büyümeyi planlamalıdır. Büyüme odaklı bir girişimci her geçen gün süreci ve oluşturduğu iş kolunu başarıya ulaştırmaya devam edecektir. Bu yüzden büyüme odaklı olmak aynı zamanda yarattığı iş dalının ömrünü de uzatmaktadır.


12.  Merak Duygusu

Merak duygusuna sahip bir girişimci her zaman çevresinde gözlemlediği olayları inceleme isteği içerisinde olur. Bu merak duygusunun kendisine bilgi sahibi olma fırsatı vermesi aynı zamanda yaptığı işe bunu yansıtması ve kendini geliştirmesi noktasında çok önemlidir. Bu nedenle girişimcide olması gereken özellikler arasında merak duygusu da mevcuttur.

13. Üretken Olabilmek

Aktif bir piyasada kalıcı olabilmek ve iyi işler ortaya koyabilmek için her zaman üretken olmak gerekir. Sürekli yeni şeyler üretmek, mevcut hali hazırda bulunanlardan farklı fikirlerle yeni işlere imza atmak üretken olmanın bir getirisidir. Bu nedenle bir girişimci her daim üretken olmalıdır.

14. Hatalardan Payına Avantaj Sağlamak

Bir girişimci her zaman yaptığı ve yapacağı işlerde belli hata paylarına sahiptir. Ancak burada önemli olan bu hatalardan demoralize olup, olumsuz etkilenmek yerine bu hatalardan ders çıkartıp bir daha aynı hataların tekrarına düşmemek, bu hatalardan da kendilerine olumlu, avantaj sağlayan faydalar edinmektir.

Dünyaca Ünlü Erkek Girişimciler

1. Kerem Çatay

Bugün hepimizin televizyon ve özellikle dizi sektöründe gördüğümüz, en azından aşina olduğumuz Ay Yapım'ın kurucusu Kerem Çatay Ay Yapım'ı kurduğunda henüz 25 yaşındaydı. Aşk-ı Memnu gibi edeibyattan televizyona yansıyan dizileri de başarılarına katan Kerem Çatay bugün hala işinin başındadır.

2. Tolga Tatari Ve Ahmet Sarı

Markafoni alışveriş platformunun kurucuları olan Tolga Tatari ve Ahmet Sarı aynı zamanda yurtdışı yatırıcımlarının da dikkatini çekmeyi başarmış önemli iki isimdir. Satış oranlarında büyük bir başarı sağlayan Markafoni büyük indirimlerle müşteri çekmeyi de başarmaktadır.

3. Kaan Kayabalı

Bugün internette ve yanı zamanda mobil uygulamada denk geldiğimiz Onedio'nun kurucususu olan Kaan Kayabalı ücretsiz üyelik fırsatı sağlayan bu platformda çok başarılı işlere imza atarak bugün hala büyümeye devam etmektedir.

Dünyaca Ünlü Kadın Girişimciler

1. Demet Mutlu Üçok

Amerika'nın Fortune dergisinde Dünyanın En Güçlü Kadın Girişimcileri arasında yer alan Demet Mutlu Üçok bugün hepimizin bildiği, bir çoğumuzun da aktif olarak kullandığı Trendyol'un hem kurucusu hem de SEO'sudur.

2. Hanzade Doğan Boyner

Hanzade Doğan Boyner bugün internet üzerinden alışveriş için yoğun bir şekilde kullanılan hepsiburada.com'un kurucusudur.

3. Başak Taşpınar Değim

Başak Taşpınar Değim bugün bir çok konuda kolaylık sağlayan armut platformunu kurmuştur. Bu platformu kurarken kendi yaşadığı zorluklardan yola çıkarak bunu tasarladığını da belirtmiştir.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski