Ülkemizde kredi kartı kullanımı çok yüksek olduğu için kredi kartları hakkında birçok merak edilen birçok konu vardır. Bu yazımda çeşitli sebepler yüzünden kapatılan kredi kartlarını inceleyeceğiz. Peki kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartı kullanımı eğitim ve tecrübe gerektiren bir konudur. Bankalar gelişi güzel kredi kartı dağıttığı için ülkemizde kredi kartı borç oranları çok yüksektir. Bugün borcunu düzenli ödeyen bir üniversite öğrencisi bile 2 bankadan toplamda 3000 TL limitli kredi kartı alabilmektedir.

Kredi Kartını Kapattırdıktan Sonra Tekrar Açma

Konumuza gelirsek, kapatılan kredi kartlarını tekrardan açtırmak çok basittir. Ülkemizde kredi kartı hırsızlığı ve kopyalanma oranları çok yüksek olduğu için öncelikle mevcut kartınızı imha etmelisiniz. Kredi kartları banka veya sizin tarafınızdan iptal olduklarında ATM'ye takılması durumunda imha edilmektedir. Kredi kartını kırıp atabileceğiniz gibi bu yöntemi de alternatif olarak kullanabilirsiniz. İmha edilen veya iptal edilen kredi kartlarını açmanın ise 2 yolu bulunmaktadır.

İlgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kapatılan kredi kartının tekrardan açılmasını talep edebilirsiniz.  Müşteri hizmetleri görevlisine kartınızın iptal olduğunu ve tekrardan açmak istediğinizi talep etmeniz yeterlidir. Bu işlemi bankaya giderek ve müşteri temsilcisinden sıra alarak da yapabilirsiniz. Tavsiyemiz ise bankaya gidip direkt olarak başvuru yapmaktır. İkinci yöntem daha garanti olmakla birlikte daha hızlı sonuç vermektedir.

Borç yüzünden kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kredi kartlarının en çok kapatılma sebebi ise kişilerin bankaya olan borçlarını uzun süre ödememesidir. Böyle bir durumda ise yeni bir kredi kartı almak çok daha zordur. Banka borçtan dolayı kapatılan kredi kart sahiplerini detaylı bir şekilde incelemektedir.

Banka sizin kredi sicilinize ve kredi notunuza bakacaktır. Eğer bu veriler yeterli değilse kredi kartınızı yeniden aktif hale getirmeniz imkansızdır. Sonuçta kimse daha önce borcunu ödememiş birine borç vermek istemez. Bankalarda borç verdikleri kişilerin bu borçları ödeyip ödememe durumuna göre hareket etmektedir.

Kredi siciliniz veya notunuz bozuksa önce bunu yükseltmelisiniz. Eğer kredi kartı alabilecek kredi notuna sahipseniz başka bir bankaya başvuru yapmalısınız. Daha önce borcunuzun bulunmadığı bir bankadan kredi kartı almak çok daha kolaydır.Borcunuz yüzünden kapatılan kredi kartını aynı bankadan almanız durumunda ise limit düşecektir. Önceden 2000 TL kredi kartı limitine sahip bir kart yerine banka sizle daha önce sorun yaşadığı için bu limiti yarı yarıya düşürecektir.

Böyle durumlar yaşamamak adına ödeyebileceğiniz harcamalar yapmaya özen göstermelisiniz.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski