Günümüzde aldıkları maaşla geçinemeyen insanlar, yaşamlarını daha rahat devam ettirebilmek ve günlük ihtiyaçlarını nakit yolla değil de taksitlendirmek adına bankalardan kredi kartı talep etmektedirler. Artık kredi ve kredi kartına talep o kar çok fazla ki, kredi kartı kullanmayan kişi neredeyse yok denecek kadar azdır.

Kredi Kartı Borcu ve Yasal Süreçler...
Kredi Kartı Borcu ve Yasal Süreçler...

Kredi kartının her alanda kullanım kolaylığı da talebi arttırmış ,her insanın cebinde birden fazla kredi kartı bulunmasına sebebiyet vermiştir.Genellikle kredi kartı, daha çok dar gelirli kişiler tarafından tercih edilmektedir.Bu durumun olumsuz yansıması ise, belirli süre sadece asgari tutarını ödeyebilen kişiler daha sonra iki yada üç ayda bir ödemeye başlamışlar ve en sonunda ise borcu iyice artan kredi kartını ödeyemez hale gelmişlerdir.Aksayan ve ödenmeyen borçlar banka yasal takip birimine geçer ardından da bankaların anlaşma yaptığı avukata alacak dosyası olarak devredilir.

İlginizi Çekebilir : Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Borcun Avukata düşme sürecinde; Avukata düşmesi demek icra takibinin başlayacağı anlamına gelmez elbette. Borcun icra sürecinin başlaması için yasal süreler vardır. Bu yasal süre kredi kartının üç dönem ödenmemesi yani 90 gündür.

Takibe Düşen Borç Taksitlendirme;

Borcunuz takip aşamasına gelmişse artık bu konuyla uzlaşacağımız tek kişi bankanın borcu almak adına anlaşma yaptığı hukuk bürosu avukatı olacaktır.Avukatlar ise en kısa sürede yasal işlem başlatmak için harekete geçeceklerdir.Önce size bulunduğunuz yerin icra Müdürlüğü tarafından borcun ödenmesi için tebliğ yapılır ve tebliğ tarihi itibari ile 7 gün süre tanınarak tarafınıza iletilir.Size tanınan süre boyunca talep edilen borca itiraz edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Bankalardan Kredi Çekmek İçin Puanım Kaç Olmalıdır?

Borcun size ait olduğu kesinleşmesinin ardından,varsa maaşınıza direk icra gelecek ve ¼ oranında her ay kesinti yapılacaktır.Eğer borcunun 20.000 TL üzerinde ise maaşınızla yetinmeyip tüm hesaplarınız bloke edilecektir.

Eve İcra Gelir mi?

Son çare olarak elbette gelebilirler. Gelmelerinin amacı sizin gözünüzü korkutup ödeme taahhüt imzalatmak.Eğer bu gibi durumlar yaşanırsa kesinlikle taahhüt imzalamayın ve anlaşma yoluna gitmeye çalışın.Gelen memurlar evden bir şey alamayacaklarını bilirler,sadece borçluyu baskı altında tutmak adına eve gelmeyi tercih ederler.İmzalanan taahhüt sizi hapse bile gönderebilir.bu konuda bilinçli davranarak daha yapıcı olmaya çalışalım.

İlginizi Çekebilir : Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları?

Bazı Bankalar icra takibine düşen(kara liste) borçluya destek vermektedirler.Bankaların buradaki amacı finans piyasalardan pay kapmaya çalışmak. İpotek edebileceği icra takibinde olmayan malı(taşınmazı) bulunan ya da finansal açıdan sicili temiz güçlü kefilleri olanlar, kara listede(yasal takip) olmalarına rağmen aşağıdaki bankaların sunduğu kredi imkanından yararlanabilmektedir.


ICB Bank
QNB Finansbank
Denizbank
HSBC Bank
Şeker Bank
Burgan Bank
TEB şeklinde sıralanabilir.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski