Her kişi gibi üniversite öğrencileri de zaman zaman krediye ihtiyaç duymaktadır. Bankalar da çeşitli kampanyalar adı altında öğrencilere ihtiyaç veya öğrenim kredisi hizmeti vermektedir. Üniversite öğrencilerinin %90'ı sigortasız çalışan olduğu için bankaların verdiği krediler anlık ihtiyaçları gidermeye yöneliktir. Tabi ki sigortalı çalışan ve maaş bordrosuna sahip öğrenciler maaşlarının miktarına göre çok daha yüksek tutarlarda krediler çekebilmektedir.

Üniversite Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar
Üniversite Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar

Bankalardan Eğitim Kredisi Nasıl Alırım?

Üniversite öğrencilerinin aldığı kredilere uygulanan faiz oranları genellikle düşüktür. Tutarların düşük olmasının yanı sıra birçok öğrencinin gelirinin olmaması sebebiyle bankalarda öğrencilerin üzerine yük bindirmemek adına böyle bir uygulama yapmaktadır.

Aşağıda yazdığımız belgeler ile birlikte bankaya gidilmesi durumunda bankaların sunmuş olduğu kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Yine bu belgeler bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Öğrenciye Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

  • En önemli şart 18 yaşını doldurmaktır.
  • Öğrenci belgesi de her banka tarafından talep edilmektedir.
  • Eğer öğrenci gelire sahipse maaş bordrosu veya bilgisi de gerekmektedir.

Ziraat Bankası

Her banka gibi Ziraat Bankası da öğrencilere kredi imkanı sunmaktadır. 18 yaşını dolduran ve kara listede olmayan her üniversite öğrencisi bu imkandan yararlanabilir. Vade oranı ise 36 aya kadar çıkabilir. Kredi limiti ise diğer bankalara oranla yüksektir çünkü öğrenciler devletin vermiş olduğu öğrenim kredisini Ziraat Bank üzerinden almaktadır.

Denizbank

Öğrencilere uygun faizle hizmet veren banka olan Denizbank'da ise faiz oranları %2'nin altındadır. 48 aya kadar vade süresi bulunmaktadır. Öğrencilerden herhangi bir gelir bilgisi istenmemektedir. Eğer ilgili kişi Denizbank'dan kredi kartına sahipse ve düzenli ödeme yapmış ise kredi tutarı daha da artmaktadır.

İş Bankası

Türkiye'nin en büyük bankalarından olan İş Bankası'da üniversite öğrencilerine öğrenim kredisi vermektedir. Banka, öğrenci belgesi talep etmektedir. Yukarıda ki evraklarla bankaya gitmeniz durumunda 2,000 TL'ye kadar kredi alabilirsiniz. Diğer yandan faiz oranı diğer bankalara göre fazladır. 48 ay vade farkı bulunmaktadır.

Yapı Kredi

Yapı kredi bankası kredinin yanında öğrencilere yüksek limitli kredi kartı da vermektedir. Yapı Kredi Play hizmeti adı altında verilen bu kredi kartını birçok üniversite öğrencisi kullanmaktadır. Öğrenci belgesi ve kimlik fotokopisi ile gidildiğinde 5000 TL'ye kadar kredi alabilirsiniz. Vade süresi ise 48 aydır.

Garanti Bankası

Faiz oranı yüksek olsa da limit olarak en çok krediyi Garanti Bankası vermektedir. Vade farkı diğer bankalar gibi 48 aydır. Eğer kredi kartınız varsa ve düzenli bir şekilde ödüyorsanız 10,000 TL limite kadar kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Vakıfbank

Vakıfbank diğer bankalara oranla en az vade süresini vermektedir. Maksimum 24 aya kadar vade süresi belirlenmiştir. Diğer yandan kredi limiti ise 10,000 TL'den fazladır. Kefil veya herhangi bir gelir bilgisi talep edilmemektedir.

OdeaBank Eğitim Kredisi

Genç bir banka kuruluşu olan Odebank'da ise 60 aya kadar vade süresi mevcuttur. Faiz oranı ise diğer bankalara oranla düşüktür. Genellikle yeni bankalar piyasaya yayılmak için diğer bankalara göre daha fazla limit imkanı vermektedir. Odebank'da da limit 15,000 TL'den daha fazladır.

Faiz oranlarını tam olarak yazmamızın sebebi sürekli olarak değişmeleridir. Yine bu kampanyalar şubeden şubeye farklılık göstermektedir. İstanbul'da ki Garanti şubesi yüksek limitli kredi verirken başka bir şube limiti çok daha aşağıda verebilir,çünkü her şubenin kredi limit oranı farklıdır. Diğer yandan kampanyalardan yararlanmanız durumunda, faiz oranları düşebilmektedir.

Öğrencilerin kredi alabilmesi için aranan tek kriter kredi notudur. Birçok öğrencinin kredi notu henüz oluşmadığı için de kara liste de olup olmadığına bakılır. Kredi kartını borcunu 3 aydan fazla ödememişseniz veya daha önce ödenmemiş kredi borcunuz varsa yeni bir öğrenim kredisi çekme ihtimaliniz sıfıra yakındır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski