Ekonomideki istikralı büyümeyi sağlamak için,kamuya ait varlıkları daha etkili yöneterek ve kamu varlığının değerini artırarak gelecek nesiller için daha aydınlık ve daha güçlü Türkiye ortaya koymak amacıyla kurulmuş bir yapıdır.

Varlık Fonu Nedir? Kaynakları Nelerdir?

Ülkemizde yeterli büyümenin sağlanması için tasarruf ve yatırımların arttırılması konularına önem verilmelidir.Piyasalarda ki yüksek faiz oranları olumsuz etkileyerek, büyümenin önüne engel olmaktadır.İşte bu nokta da Türkiye varlık Fonu'nun büyük projelere sağlayacağı destekle , istihdam yolunun açılması ve faiz üzerindeki baskının da azalmasıyla birlikte ülkemizin büyüyüp gelişmesine büyük etkileri olacaktır.

Varlık Fonu Nedir?

  • Kamu varlıklarının değerlenmesi ve Ekonomik büyüme istikrarın sağlanması
  • Sermaye piyasalarının araç çeşitliliğini artırmak
  • Türkiye ye daha fazla yatırımcı çekerek, yeni yatırımlar için sermaye sağlamak
  • Önemli sektörlerin gelişmesine ve büyük ölçekli yatırımlara katılmak amacıyla Türkiye Varlık Fonunu ve bu fona bağlı alt fonlar kurmak ve yönetmek.
Tüm kamu varlıkları ve Fonlar ; Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketi ile bağlı şirket veya iştirakler bünyesinde kurulacak olan alt fonları kapsayacak yatırım planlarına uygun olması, bunların yanında şirketlerin iş planları,yatırım ve büyüme planlarına uygun değerlendirme yapılacaktır. Uluslararası finansal kuruluşlar da dahil edilerek ilgili paydaşlarla sağlanan uzun vade iş birlikleri, bu kuruluşların daha istikrarlı devamı ve ekonomimize olan katkısını artıracak yatırımlar gerçekleştirilecektir.

Türkiye Varlık Fonu Kaynakları Nelerdir?

  • Bakanlar Kurulu Tarafından TVF ye aktarılmasına onay verilen ihtiyaç fazlası gelir ve kaynaklar
  • Türkiye Varlık Fonu tarafından, yurt içi ve yurt dışı para piyasalardan onay gerekmeksizin sağlanan fon ve kaynaklar
  • Para ve Sermaye Piyasaları dışından sağlanan finansmanlar.

 Türkiye Varlık Fonu Kime Bağlandı?

Hedeflenen 1,5 büyümenin gerçekleşmesi için Varlık Fonu başına Erdoğan geçti.Başkan vekilliğine Berat Albayrak getirilirken, fon genel müdürlüğüne ise Zafer Sönmez getirildi.

Yönetim ''Profesyonel Ellere Teslim Edildi''...

Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve Malezya Fonu'nda aktif görev yapan Zafer Sönmez fonun yönetim kadrosunda yerini aldı.

200 Milyar Dolar Yönetmek...

Türkiye Varlık Fonuna devredilen şirketler arasında,Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, Türksat ve Türk Telekom'un sermayelerinde bulunan Hazine hisselerinin yanı sıra THY ve Halkbank'taki Özelleştirme İdaresi hisseleri de yer almaktadır. 200 Milyar dolarlık büyüklüğü bulunan fonun 40 Milyar dolarlık ta kendi  değeri bulunmaktadır. Umut vaat eden fonun gelecek 10 yıllık süreçte yüzde 1.5 ek katkı sağlanması hedefleniyor.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski