Artık günümüzde, altın ve döviz hareketlerini uluslararası para piyasaları belirlemektedir. Para piyasalarının hareketliliğini de arz talep belirler. Altın, Dolar ve Euro dünyada en fazla kullanılan ve talep edilen ekonomik değerlerdir.

Altın,Dolar Ve Euro Fiyatları Neye Göre Belirlenir?
Altın Dolar Ve Euro Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altın, çok değerli madenlerden biri olduğundan sadece belirli ülkeler değil, dünya genelinde en çok talep edilen ve hareket halinde olan madendir. Hemen bütün ülkelerde hareketliliği takip edilir. Her ülkede aynı saatlerde işlem görmez ancak birinde biter diğerinde başlar ve bu hareketlilik dünya ülkelerini etkiler. Altın piyasasında 24 saat işlem yapılır.

Ekonomik gücün büyük kısmını elinde bulunduran ülkeler dünyada altın fiyatlarının belirleyicisi durumundadır. Altın, dolar ve Euro bu üç ekonomik değere ne kadar talep olursa fiyatları o oranda artar. Faiz oranları, enflasyon, ekonomik risk faktörleri vs. Gibi durumlar altın fiyatlarının belirlenmesinde önemli etkenlerdir. Bu üç ekonomik değer nerede olursanız olun aynı fiyatlarda alınır ve satılır. Dolayısıyla aynı zamanda çok önemli bir yatırım aracıdır.

Dolar ve Euro Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yabancı para birimlerinin tamamı diğer ülkelere göre döviz olarak adlandırılır. Döviz fiyatlarını ve döviz hareketliliğini altında olduğu gibi arz talep belirler. En çok döviz sahibi olan ülke, ekonomik olarak belli bir refah seviyesine ulaşmış ülke olarak bilinir. Dövizin piyasadan çekilmesi ve vatandaşın ihtiyacını karşılayamaması o ülkede ekonomik sıkıntı ve cari açığın olduğunun bir göstergesidir.

İlginizi Çekebilir : Faiz Arttırımı Dolar Kurlarını Neden Düşürmedi?

Ülkelerin cari açıklarının artması piyasadan dövizin çekildiği anlamına gelmektedir. Döviz piyasaları dünyadaki uluslararası siyasi gündemden de etkilenmektedir. Borsanın işlem hacminin düşmesi piyasada dövizin yükselmesini belirler ve o ülkenin ekonomik olarak zor duruma girmesine sebep olur. Ülkeleri ekonomik dar boğaza sürükleyen etkenler;
  • Uluslararası mali kriz
  • Ülkeler arası alışverişlerde cironun düşmesi
  • İhracat ve ithalattaki dengelerin bozulması
  • İthalatın fazla ihracatın azalması
Bu durumlar ülkeleri mali sıkıntıya düşürür. Dövizin değeri artar ve ihtiyacı karşılayamaz hale gelir. Dövize endeksli malların fiyatı artar ve o malların satın alınması azalır. Bu da piyasaların para dengesini bozar.

İlginizi Çekebilir : Ülkemizde Doların Hız Kesmeyen Yükselişi

Küreselleşme adı verilen dünyadaki döviz hareketliliği, mal alım satım, hizmet ve ticaretten çok, uluslararası ekonomik ve siyasi spekülasyonlardır. Dünyadaki döviz kurlarını en çok belirleyen etkenler bunlardır. Ekonomik piyasanın takip edilmesi ve ona göre değerlendirilen yatırımlar kısa vadede büyük avantajlar sağlamaktadır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski