Altın fiyatları 2018 yılında inişli çıkışlı bir görüntü çizse de genel anlamda yılı düşüşle kapatmak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar son günlerde yükselişler görsek de yıl başından bu yana baktığımızda, 2018 yılına girerken başlattığı yükseliş hareketini devam ettiremeyen bir altın izledik. 1,370 dolar seviyelerine kadar yılın ilk aylarında yükselen ons altın fiyatı yıl içerisinde 1,160 dolara kadar gerilemişti. Şu sıralarda ise yaşanan toparlanmalar ile 1,250 dolar seviyelerinde işlem görmekte.

Altın Fiyatları Ne Zaman Yükselir ?
Altın Fiyatları Ne Zaman Yükselir?

Altın fiyatlarında volatilite yükseldikçe altın yatırımcılarının aklındaki sorularda gün yüzüne çıkmaya başladı. Altın fiyatları henüz geçen ay 1,200 dolar altındayken 1,250 dolara sıçrayınca fiyatlar daha da yükselir mi, altın fiyatları ne olur gibi soruları sıkça duymaya başladık. Bu sorulara net cevap verebilmek oldukça zor ancak hangi şartlarda fiyatlar yükselir, hangi durumlarda altın fiyatında düşüşler gözlenir bilirsek daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz diye düşünerek altın fiyatlarını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin altını nasıl etkilediğini belirterek bu konuda bilinçli hale gelebiliriz diye düşünüyoruz.

   İlginizi Çekebilir : Gayrimenkul Yatırım Fonu ve Ortaklığı

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Öncelikle altın fiyatlarından kastettiğimizin ons altın fiyatları olduğunu belirtmemizde fayda olacaktır. Çünkü gram altın fiyatlarını etkileme biçimleri farklılık gösterebilmektedir. Bununda temel nedeni gram altın fiyatının dolar kuru ile olan bağlantısıdır. Bu konuda kısaca bir bilgi verecek olur isek altın fiyatları sabitken dolar yükseldiğinde gram altın fiyatları yükselmektedir. Ons altın düşerken dolar sert yükselirse yine gram altın fiyatı da yükselecektir. Aynı şekilde ons altın yükselirken dolar tl kuru sert düşüyorsa gram altın fiyatı da düşüş yaşayacaktır. Yani ons altın ile bazen paralel bazen ise birbirine zıt bir şekilde hareket etmektedir.


ONS Altın Fiyatlarını Yükselten Faktörler

  • Dolar endeksinde yaşanan geri çekilmeler ons altın fiyatına olumlu yansıyacaktır ve altın fiyatları yükselecektir.
  • Dünya genelinde yaşanabilecek savaş ve terör olayları altının güvenli liman olma özelliğini ön plana çıkaracak ve ons altın fiyatları yükselecektir.
  • Enflasyon oranlarında yaşanan artışlar altına olan talebi arttıracaktır ve bu sayede altında yükselişler yaşanabilme ihtimali artacaktır.
  • Dünya borsalarında yaşanan olumsuzluklar sonucu oluşan belirsizlik ortamları ile yükselen vix endeksi altın fiyatlarını yükselten etkenlerden bir tanesidir.
  • Abd Merkez Bankası Fed’in Faiz indirmesi ve genişleyici bir para politikası uygulaması altın fiyatlarını yükseltir.
         İlginizi Çekebilir : Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?

Ons Altın Fiyatlarını Düşüren Faktörler

  • Abd ekonomik verilerinin beklentilerden iyi gelmesi
  • Fed’in faiz arttırması ve sıkılaştırıcı para politikası izlemesi
  • Dolar endeksinin yükselmesi altın için negatiftir ve dolayısı ile altın fiyatları dxy yükseldiğinde düşer.
  • Savaş ve benzeri olayların son bulması ile güvenli liman olma özelliğini yitiren altın fiyatı düşer.
          İlginizi Çekebilir : Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Evet arkadaşlar genel olarak altın fiyatlarını etkileyen faktörler bu şekilde sıralanabilir. Bunlar dışında altın fiyatlarına etki eden bir çok faktörde bulunabilir. Altın fiyatları önümüzdeki dönemde nasıl fiyatlanacak, altın yükselecek mi yoksa düşecek mi gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışırken uzmanların altın yorum ve analizlerinden destek alabilirsiniz. Ayrıca altını hangi faktör nasıl etkiler sorusunu cevaplamayın öğreneceğiniz bu makalede altın tahmini yaparken sizlere doğru tahmin yapma olasılığını arttıracak bilgiler sunmaktadır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski