Altın yatırımcıların vazgeçemediği yatırım araçlarından biridir. Altın borsası tüm ülkelerde altın fiyatlarının aynı değerlerde işlem görmesini sağlar. Bu sebeple de yatırım işlemi alım satımında fark yüksek olmaz. Altın yatırımı genelde herkes tarafından takip edilen en az riskli yatırım araçlarındandır. Yaşanılan dalgalanmalar esnasında en az etkilenme yaşayan bu yatırımdır.

Altın Yatırımcılarına Öneriler
Altın Yatırımcılarına Öneriler


Altın Yatırımları Hangi Şekilde Yapılır?

Altın yatırımı risksiz bir kazanç sağlaması sebebiyle eski yıllara dayanan bir yatırım şeklidir. Altın piyasasının gelişmesi ile birlikte eskilerde sadece alım satımlarda kuyumcular kullanılırken şimdilerde online alış satışlar mümkün olmaktadır. Bir altın yatırımcısının alım satımlarda piyasada yaşanan dalgalanmalar ve iniş çıkışlarla ilgili bilgi sahibi olması aslında en önemli detaydır.

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın konusunda yatırım her zaman en kolay ve en avantajlı olması sebebiyle ilk tercihtir. Altın yatırımında riskler her zaman kontrol altına çabuk alınabilir, uzun vadede de kazanç yüksektir. Dalgalanmaların sebeplerine gelince dolar ile ters orantıda işlem görür. Eğer doların fiyatı düşüyorsa altın yükseliyor demektir. Yani ABD ekonomisi ile dalgalanması aynı orandadır.

İlginizi Çekebilir : Altın Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

Altın gerek stratejik anlamda gerekse ekonomik anlamda önemli bir yere sahip olduğundan bireyler açısından düşünülürse birikim bazında en çok tercih edilen yatırım enstrümanıdır. Altın yatırımı yapılırken dikkat edilmesi gereken fiyatları etkileyen faktörler ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Günümüzde kuyumcular arasında farklı fiyat politikası söz konusu olduğundan yatırımcı tercihini online alış ve satışlarda kullanmaya başlamıştır. Diğer taraftan banka aracılığı ile de altın alımı son derece güvenlidir. Bu yatırım da istenirse vadeli ya da vadesiz olarak saklanabilir.

1- Altın yatırımı için nerede ve nasıl yapılacağına karar verilmelidir.

2- Altın fiyatlarının takip edilmesi gereklidir.

3- Altın piyasasındaki riskler mutlaka incelenmeli ve bilgi sahibi olunmalıdır.

4- Altın yatırımcısı olarak kişisel bir strateji uygulamasına sahip olunmalıdır.

5- Psikolojik olarak da yatırım dünyasına adapte olmak için hazırlıklı olunmalıdır.

Altından para kazanabilmek için kuşkusuz piyasayı bilinçli takip etmek gereklidir. Altın piyasası forex piyasasıdır. Buradaki işleyiş kurallarını bilmek ve tecrübe kazanmakla altın yatırımından para kazanılır. Bilinçli alım satımlarla daha fazla getiriye sahip olunabilir. Özellikle altın ve dolar hareketleri ters orantıda oluştuğu için bu durumlar hakkında bilgi sahibi olmak yardımcı olacaktır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski