Para biriktirerek veya altın, dolar, euro yaparak yatırım yapmak isteyen pek çok insan vardır. Birikim yapmanın en güvenli yolu bankada altın hesabı açtırmaktır.İnsanların en çok sorduğu sorulardan bir kaçı, altın hesabı nedir?Altın hesabı nasıl açılır?Altın hesabının avantajları nelerdir?

Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?
Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir? 


Altın Hesabı Nedir? 

Bankaların müşterilerine sağlamış olduğu bir yatırım hesabıdır. Vadeli altın hesabı ve vadesiz altın hesabı olmak üzere iki gruba ayrılır. Vadeli altın hesabı açtırdığınızda paranızın durumuna göre faiz alırsınız. Ancak vadesiz altın hesabında faiz alamazsınız. Bankalar genellikle vadesiz altın hesabı açarlar. Açmış olduğunuz altın hesabı vadeli de olsa vadesiz de olsa piyasadaki hareketlenmeden etkileniyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır? 

Eğer altın hesabı açtırmak istediğiniz bankada hesabınız varsa mobil bankacılık veya internet üzerinden vadeli ya da vadesiz altın hesabı açabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz bankada hesabınız yoksa şubeye gidip başvuruda bulunmalısınız. Elinizde bulunan altınlar ile altın hesabı açtırmak istiyorsanız bankaların altın eksperini beklemek zorundasınız. Altın eksperleri sizin altınlarınızı inceleyerek onlara değer biçiyor ve sonrasında altın hesabınız açılıyor. Altın hesabınız açıldığında size verilmiş hesap kartı ile bankamatiklerden işlem yapabilirsiniz. Mobil bankacılık üzerinden de her türlü işleminizi halledebilirsiniz.

Altın Hesabı Açmanın Avantajları 

  • Evde altın saklamak çok zordur. Hırsız girme ihtimali çok yüksek ve dışarı çıktığınızda aklınız ister istemez altınlarınızda kalır, sürekli bir endişe halinde olmaktansa bir bankada altın hesabı açtırmak çok daha avantajlıdır. Böylece altınlarınız güvende olacaktır.
  • Bankanızla 7/24 iletişim halinde olabilirsiniz. Bankamatikler sayesinde ve mobil bankacılık aracılığı ile hesabınızdaki hareketleri rahatlıkla takip edebilirsiniz.
          İlginizi Çekebilir : Borsanın Döviz İle İlişkisi Var Mıdır?
  • Evde para ya da altın saklarken ulaşması kolay olduğundan en ufak bir zorlukta harcanıyor. Ancak altın hesabı açtırdığınız da böyle bir durumla karşılaşmazsınız, hesapta durduğu için altınlarınızı bozdurmadan önce bir kez daha düşünürsünüz ve yatırımınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır? 

Altın hesabınızı mobil bankacılık üzerinden, bankamatiklerden veya banka şubelerinden kapatabilirsiniz. Altın hesabı kapatmanın herhangi bir ücreti yoktur ve altınlarınızdan bir kesinti yapılmaz. Hesabı kapattığınızda altınlarınızı alırken o günkü piyasa değerinden nakit paraya çevrilmiş haliyle alırsınız.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski