Ülkemiz çalışan sayısına baktığımız yaklaşık yüzde 80 oranında asgari ücretle çalıştırılmaktadır. Asgari ücret ile yaşamanını sürdüren kişiler eskiden ev sahibi olmak bir yana hayalini bile kuramıyorlardı. Fakat daha sonra bazı bankalar asgari ücretli için gelir belge durumuna göre kredi imkanı sağlamaya başladılar. Burada dikkat edilmesi gereken husus çekilecek konut kredisinin aylık ödeme tutarı asgari ücretlinin maaşının yarısını(%50) geçmemesi gerekmektedir.

Asgari Ücretli İçin Konut Kredisi Veren Bankalar
Asgari Ücretli İçin Konut Kredisi Veren Bankalar

Daha açık ifadeyle örneklendirecek olursam 1604 TL asgari ücret alan bir kişi için çekilecek konut kredisi veya diğer ihtiyaç kredilerin aylık ödeme tutarı 802 TL geçmemesi gerekmektedir.Diğer dikkat edilecek husus çekilecek konut kredisi miktarı .Tabi ki asgari ücretli ev almak için yeterli miktarda kredi çekemeyecektir.Çekeceği tutar ya evin bir kısmını karşılayacak yada devlet destekli TOKİ evleri için kredi çekmesi gerekecektir.Bilgi vermek adına TOKİ için çekilen kredinin yeterli olup olmadığını sizler için araştırdık.Sizin için şu soruyu sorduk...

Asgari Ücret Tutarı TOKİ Evleri İçin Yeterli Mi?

Asgari ücretlinin alacağı miktarı şöyle belirtelim. 1604 TL aylık maaşa sahip asgari ücretli için faiz oranları 2018 faiz oranları dikkate alındığında çekebilecekleri en fazla konut kredisi tutarı 40.000 TL tutarında seyretmektedir.Çünkü TOKİ için çekilen kredi vadeleri uzun olduğu için(120 ay ) aylık ödeme tutarının 650-700 TL civarında olacaktır.Yani kirada oturan vatandaşın ödediği tutardan çok daha az bir miktar ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Asgari Ücretli İçin Konut Kredisi Veren Bankaların Listesi

İş Bankası


Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olan İş Bankası asgari ücretliye destek verme konusunda en ön sırada yer alan bankalardan ilki.İş Bankasında verilen tüm kredi türlerinde asgari ücretlinin de yaralanması mümkün olmakla birlikte banka, müşterilerine gerekli ödeme planını mevcut ekonomilerini göz önünde tutarak hazırlıyor ve taksit miktarınız aylık 1000TL’yi geçmeyecek şartı ile kredi onaylanmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları?

Ayrıca kredi veya kredi desteği almak isteyen asgari ücretliler,bankanın mobil bankacılık hizmetinden faydalanarak başvuru yapmaları mümkündür.Bu olanağa sahip olmayanlar için ise şube den direk başvuruda bulunabilirler.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası da asgari ücretli için kredi imkanı sağlamaktadır.İş bankasından farklı olarak maaşınızı İş Bankasından alıyor olmanız gerekmektedir.Banka kendisi için sizin hesaba yatan maaşınızı teminat olarak görmekte ve diğer kredi türleri için daha kolay kredi imkanı sağlayabilmektedirler.

Vakıfbank

Vakıfbank İş Bankası ve Ziraat bankası kadar asgari ücretli için kolay kredi imkanı sunmasa da bazı şartlar doğrultusunda asgari ücretli için kredi imkanı sunmaktadır.Özellikle maaş bodrosuyla başvuru da bulunulmalı ve bunun yanında nüfus cüzdanı elbetteki yanınızda olmalıdır.Buna ek olarak maaşınızı da vakıfbank tan alıyorsanız kredi çekmeniz çok daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Üniversite Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar

20.10.2018 tarihinde yapılan değerlendirmeye göre 10 yıl (120 ay) vadeli 100.000 TL konut kredisi için en karlı teklifi sunan banka 2,00 faiz oranı ile ICBC Bank oldu.

2 Yorumlar

  1. Özel bankalardan da konut kredisi veren var mı acaba?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Mutlaka vardır, araştırmak gerek. İlerleyen zamanlarda bu konuyla ilgili de bir içerik hazırlarım belki.

      Sil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski