Birikim Nedir? Doğru ve Pratik Bir Birikim Nasıl Yapılır?
Birikim Nedir? Doğru ve Pratik Bir Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim nedir? Sözlük anlamı ekonomide mal ve paranın birleşme, birikme süreci olarak geçen birikim hepimizin başvurduğu bir güvence yöntemi olarak düşünülebilir. Birikim gelirin içerisinden tüketilen giderden arta kalanların kenara konulması mantığına dayanmaktadır. Ancak birikimi yapabilmek ve aynı zamanda devam ettirebilmek için iradeli tasarruf mantığını benimsemek gerekmektedir. Birikim nedir? konusunu öğrenmek istiyorsanız lütfen yazının sonuna kadar okuyun.


Peki Tasarruf Nedir?

En belirgin ifadeyle kişinin yaşantısını idame ettirecek ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra giderlerinde daralma yöntemine başvurmasıdır. Sosyal yaşantıdan örneklemek gerekirse kişinin rast gele bir alışveriş yapmak yerine fiyat araştırması yaparak daha ucuz yahut indirimli yerleri tercih etmesi bir tasarruf biçimidir.

Ancak tasarruf maliyet olarak en ucuzu seçmek değildir yalnızca. Mevcut bir telefon kullanan kişinin yeni bir telefon almak istemesi fakat elindeki telefonun şuan işini görüyor olması sebebiyle istediği telefonu almama kararı alması da bir tasarruftur. Zira kişi o telefonu alarak insani ihtiyacını karşılamaz olmaz. Halk arasında fuzuli harcama olarak adlandırılan keyfi bir harcama gerçekleştirir.

İlginizi Çekebilir : Yatırım Yapmak İçin Nasıl Bir Adım Atılmalıdır?

Tasarruf tamamen kişinin iradesi ve kararlarıyla alakalı bir durumdur. Bir şeyi almak ve yahut almamak, daha hesaplı bir harcama yapmak ve yahut yapmamak tamamen kişiye bağlı bir durum olduğundan ötürü birikimin yapılabilecek olup olmaması da aynı şekilde kişiye bağlıdır. Doğru ve yeterli bir tasarrufu sağlayamamak etkin ve dinamik bir birikimi yapmaya engel olacak, bir süre sonra yapılan birikimin sonlandırılmasına sebep olacaktır.

Çünkü bu noktada en önemli ve unutulmaması gereken husus birikim ve tasarruf kişinin gelir gider dengesine göre kurulduğudur. Gelire göre yapılabilecek en uygun giderin yapılması tasarruf, yapılan uygun giderden arta kalan gelirin ayrılması birikimdir. Özetlemek gerekirse birikim için tasarruf gerekir. Doğru tasarruf kaliteli bir birikimi ve doğru ekonomik yönetimi beraberinde getirmektedir.

Peki Doğru Ekonomik Yönetim Nedir?

Ekonomik yönetim hayatımızın her alanında var olan bir durumdur aslında. Kişinin markete giderken alacaklarına karar vermesi, bütçesine göre miktar belirlemesi gibi günlük yaşantımızdaki tüm eylemlerin temelinde ekonomik yönetim yatar.

Zorunlu İhtiyaçlara Dair Giderleri Not Etmek.

Bu yöntem sizin bu aya dair gerçekleşecek giderlerinizin taslak bir rakamını sunacaktır. Bu rakam aynı zamanda geriye kalan tutarı belirtmekle birlikte ne kadar bir birikim yapabileceğinizin ışığını da yakacaktır.

Lüks Değil Doğru Bir Yaşam Düzeni Kurmak.

Lüks sadece daha pahalı, daha gösterişli bir yaşantı için kullanılmaz. Mevcutta bir bilgisayar varken sırf yeni çıktığı için ikincisini almak, zaten bir ev ve düzen varken sırf daha güzel diye ikinci bir evi almak gibi eylemler lüks yaşantı kapsamına girer. Doğru bir yaşam ise lüks harcamalardan uzak, zorunlu ihtiyaçlardan geriye kalan miktarlarla birikim yaparak uzun vadeli bir güvencenin temellerini atmaktan geçmektedir.

İhtiyaç / İstek Listesi Oluşturmak.

Almak istediklerinizi maddeler halinde sıralayın. Yapmış olduğunuz bu listede olmazsa olmaz olmayan tüm maddelerin üstünü çizin. Üstünü çizdiğiniz maddelerin ortalama giderlerini yanlarına yazarak (örn. +200 TL ) gerçekleştirdiğiniz tasarrufu not edin. Hem motive, hem de doğru ekonomik yönetim noktasında çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

Doğru Bir Birikim Yöntemi Seçmek

Birikim yapmaya karar verdiniz ve harcamalarınıza dikkat ediyorsunuz, harika. Peki bu birikimi nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Cüzdanınızda, harcama yaptığınız hesabınızda mı? Peki bu ne kadar doğru ve etkili bir yöntem? Yapmış ve ya yapacak olduğunuz birikimi etkili ve dinamik kılmak için ayrı bir hesap, bir kumbara gibi farklı bir ortamda gerçekleştirin. Bu şekilde hem birikim rakamınız daha belirli olacak, hem de size kalan net ana paraya göre daha doğru bir harcama rotası belirlemiş olacaksınız.

Aktif Bir İş Yaşamında Bulunmak.

Harcama, birikim ve tasarruf gibi ekonomik hareketlerin gerçekleşmesi için düzenli bir gelir sahibi olmak gerekmektedir. Aktif bir iş yaşantısı düzenli gelirin en önemli kaynağıdır. Çalışabilen, gelir sahibi olabilecek dönemde iş hayatında aktif rol oynamak ve bu süreçte gelen gelirleri doğru şekilde yönetmek aslında yukarıda sıralanmış tüm maddelerin temel taşını oluşturmaktadır.

Rahat ve güvence barındıran bir yaşantının kaynağı kişinin sağlık ve aktif yıllarını doğru şekilde değerlendirmesi, iş sahibi olmasıdır. Gelir elde edilebilen dönemde kişinin tüm şartları değerlendirmesi, atılımcı ve katılımcı bir kimliğe bürünmesi birikim, gelir ve tasarruf miktarını arttıracak, sonraki yıllara ciddi bir fayda ve teminat sağlayacaktır.

Birikim Nedir? Neden Birikime İhtiyaç Duyarız?

Birikim nedir konusu hakkında bilgi sahibi olduktan sona neden birikime ihtiyaç duyarız konusuna gelmek istiyorum. İnsanlar yaşantıları boyunca ihtiyaçları, gelirleri ve giderlerine bağlı bir yaşantı kurar. Ne kadar bir gelire sahipse o çizgide bir gideri bulunur. Bu çizgiyi aşmak ise maddi sıkıntıların, borçların kapısını aralamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

İşte burada bahsi geçen borçlu kişi olma ihtimalinin, temel ihtiyaçlarını karşılayabilen, kişisel mal varlığını sağlayabilen ve güvencesi olan bir kişi olmak ve aynı zamanda bahsi geçen bu hayatı yaşamak için insanoğlunun birikim yapma ihtiyacı doğmuştur. Birikim uzun vadeli bir eylemdir, günlük bir eylem değildir. Bir günde zengin olmanızı sağlamaz, ancak bir yıl sonra bir mal / mülk sahibi olmanızı ya da bu sahipliğe adım atmanızı sağlayabilir. Neden birikime ihtiyaç duyduğumuzu sıralamak gerekirse eğer;

 1. Rahat ve huzurlu bir yaşam için ihtiyaç duyarız,
  (Borçsuz, güvenceli bir yaşam rahat ve huzurlu bir yaşantının anahatarıdır.)
 2. Geleceğe yatırım yapmak için ihtiyaç duyarız,
  (Yaşlılık, yalnızlık ve emeklilik gibi dönemlerde rahat etmek)
 3. Çocuklarımız, ailemiz için ihtiyaç duyarız,
  (Evlilik, çocuk sahibi olmak, onların kişisel ihtiyaçlarını karşılamak ve eğitim masraflarına yetebilmek gibi durumlarda ekonomik olarak hazırlıklı olmak)
 4. Olumsuzluklara karşı güvence amaçlı ihtiyaç duyarız,
  (Hastalık,ölüm, kaza gibi durumlar)
 5. Beklenmedik durumlar karşısında kimseye muhtaç olmamak için ihtiyaç duyarız,
  (Yangın, deprem gibi beklenmeyen, hesap edilmemiş durumlar)
 6. Hiçbir kişi ve kuruma borçlanmamak için ihtiyaç duyarız,
  (Bankalara, çevremize borçlanmamak için zor zamanda ulaşabileceğimiz bir birikim olması) Şeklinde sıralanabilir.

Alternatif Birikim Yöntemi Var mıdır?

Elbette vardır. Bugün hemen hepimizin televizyonlarda denk geldiği altın özellikle bir dönemin en önemli birikim aracı olmuştur. Aynı zamanda yabancı paralar (özellikle Euro ve Dolar) da bir birikim yöntemi olarak kullanılıyor. Kişiler bugün çalıştığı bankaların uygulamaları üzerinden kolayca yabancı para hesabı açarak belli dönemlerde yabancı para satın alabiliyorlar. Fakat bu yöntemleri uygulamak piyasa takibi ve bir nebze piyasa bilgisi gerektiriyor.

 İlginizi Çekebilir : Sıcak Para Nedir ? Ekonomiye Etkileri Nelerdir?

Faizli hesap olarak da geçen (vadeli hesap) faiz gelirine sıcak bakanlar için alternatif bir seçenek olarak yerini korumaktadır. Bankaların açtığı hesaplara aylık belirlenen miktarlarda para yatırılarak sene ve ya belirlenen X (sene/ay sizin anlaşmanıza bağlıdır) süre boyunca bekletilir. Bu bekletilen süre zarfında bankaların belirlediği ve sizinle anlaştığı faiz oranı işler. Belirlemiş olduğunuz vade dolduğunda ise elinize geçen; ANAPARA + FAİZ ORANI ‘dır.

Altın ve Yabancı Para İle Birikim Yapanlar Dikkat!

Altın ve yabancı para erişimi ve birikimi en kolay araç olarak gözükse de bunu en doğru kârla sağlamak ve zarar oranını minimuma indirmek çok önemlidir. Zira aksi takdirde yapılan birikimin bir getirisi olmamakla birlikte size ekstra bir gizli gider sebebi dahi olabilir. Gizli giderin toplum dilinde karşılığı zarardır. Manuel bir ödeme gerekmez, ancak totalde bir zarar söz konusudur.

Burada dikkat etmeniz yabancı paralar için konuşmak gerekirse kurlardır. Kurlar çok değişkenlik gösteren, bir anda çok fazla yükselebilecek aynı zamanda bir anda tamamen yere vurabilecek kadar hassastır. Bunun takibini sağlamak, fiyatı düşünce satın alıp, maksimum artışta satmak en doğru yöntemdir. Maksimumun belirlenmiş bir kriteri olmamakla birlikte bu öngörüyü en doğru piyasa takibi yaparak bilmek mümkündür.

Birikime Engel Olacak Risklerden Uzak Durun!

Birikim yapabilmek için maddi anlamda herhangi bir ciddi kısıtlanma içerisinde bulunmamak, ağır ödemelere sahip olmamak gerekir. Sizi sıkıntıya sokabilecek olasılıklardan sakınmak ise en önemli kriter olarak sayılabilir. Peki nedir sizi sıkıntıya sokabilecek ihtimal? Örneğin; Kredi kartı. Bugün gündemden düşmeyen, borçlarını ödemeyen insanların mağduriyetlerini konu alan kredi kartı haberlerini görmek mümkün. Kredi kartı sizi daha fazla harcamaya sevk edecek, ödeme vakti ileri bir zamana işaret ettiği için hep bir harcama eğilimi oluşturacaktır. Bundan uzak kalmak risklerin en önemli maddesinden sizi koruyacaktır.


Bir diğer konu son dönemlerde ekonomi yazılarında da sık sık bahsi geçen nakit para taşıma alışkanlığıdır. Bu bilimsel olarak da açıklanmış bir durumdur ki insanlar ellerinde bulunan nakit parayı çok çabuk harcarlar hesapta duran paraya nazaran. Bu nedenle kişinin yanına ihtiyacı kadar nakit para alması, az az sık sık para çekip, harcamalarını düzene koyması bir diğer harcama riskini ortadan kaldıran avantaj olarak sayılabilmektedir.

Birikim İçin Alışkanlıklar Edinin

Eskiden edinilmiş, bugün unutulmaya yüz tutmuş alışkanlıklarımızdan olan kumbara birikimi aslında çok etkili, kişinin tek başına gerçekleştirebileceği bir birikim türü. Özellikle son dönemlerde geliştirilmiş, içindeki parayı alabilmek için kırmanız gereken kumbaralar tasarlanmış.

Burada amaç hem kırılmasını istememenizi sağlamak hem de birikim iradenizi arttırmak. Özetle bir algı yönetimi söz konusu diyebiliriz. Bankalarla çalışmayan, altın, yabancı para, vadeli hesap gibi ürünlerle çalışmak istemeyen insanlar için akla gelen ilk fikir olan kumbara fikri hiç küçümsenecek bir fikir değil.

Örneğin her gün 3 TL kumbaraya atarsanız;
Haftada; 7x3= 21 TL
1 Ayda; 30x3=90 TL (1 ay 30 gün baza alınarak belirnen rakamdır.)
1 Yılda; 365x3=1095 TL (1 yıl 365 gün olarak hesaplanmıştır.)

Birikimlerin her zaman uzun vade gerektirdiğini düşünürsek yukarıda verilen örnek aslında azımsanmayacak kadar iyi bir birikime kapı açabilmektedir. Tabii ki bu küçük yahut orta ölçek sayılabilecek bir rakam sunuyor olsa da diğer seçeneklerin uymadığı durumda kullanılabilecek en pratik ve etkili yöntemdir.

İlginizi Çekebilir : Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

Yazımda birikim nedir ve doğru birikim nasıl yapılır? konuları hakkında bilgilere yer vermeye çalıştım. Umarım birikim yapmak isteyenler için faydalı bir yazı olmuştur.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski