Dünyanın ilk sanal para birimi olan Bitcoin 2009 yılında aniden ortaya çıkarak, kısa zaman içinde de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.  Ani çıkan fiyatı ile popülerliğini kazanan bu para birimi, kod adı Satoshi Nakamoto olan şahısın hazırlamış olduğu  A-peer Topeer Electronic Cash System adlı makale ile  tüm dünyaya ilan edildi.  2009 yılında bu  yana sanal ortamda milyonlarca kişi tarafından kullanılan Bitcoin’i dijital altın olarak  tanımlayanlar bile var.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?
Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Altına benzeyen algı ile kurgulanan Bitcoin ‘in büyük özelliği ise altın rezervleri gibi sabit oranda belirlenmesidir. Bitcoin madenciliği de 2140 yılına kadar 21 milyon Bitcoin üretimi yapmayı planlamıştır.

Bitcoin Nasıl Bir Kavramdır?

Son dönemleri popüler sanal para yatırım aracı olan Bitcoin, yalnızca sanal dünya için kurgulanmış olup, yüksek şifreleme yöntemleri ile koruma altına alınmaktadır. Kripto para  olarak da bilinen Bitcoin, satışı yapılan internet sitelerinde Türk parası Euro ya da dolar gibi diğer para birimlerini Bitcoin’e çevirme yöntemini kullanarak satın alınabiliyor. Bitcoin satın alımında size özel bir Bitcoin cüzdanı oluşturulur ve bu cüzdanı oluşturduğunuz özel şifre ile koruyabilirsiniz. Ancak Bitcoin cüzdanı şifrenizi çok dikkatli oluşturmanız ve yabancı kişiler ile paylaşmamanız gerekmektedir.

Bitcoin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin’in aslında bağımsız para birimidir. Kurgulanırken Türk parası dolar ya da Euro gibi para birimlerin ve bu birimlerin ait olduğu devletlerin kontrolünden  bağımsız olarak yürütülmektedir. Bitcoin cüzdanları ya da hesaplarına özel şifre ile giriş yapılmaktadır. Eğer bir kullanıcı birden fazla Bitcoin hesabı açmak istediğinde Bitcoin alım işlemleri Anonim olarak değerlendirilmektedir.

Hiçbir ücret ödemeden açılabilen Bitcoin hesapları aynı zamanda hiçbir katılım şartı gerekmemekte ve alınan Bitcoinler sanal ortamda veri paylaşımı ile gönderildiğinden dolayı Bitocini satan aracı kurumlar da ücret istememektedir.

İlginizi Çekebilir : Bitcoin Nedir? Bitcoin Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Bitcoin ağında yapılan işlemleri isteyen herkes inceleyebilir. Şahıslar arası veri paylaşıma dayalı bir sistem olduğundan dolayı para transfer işlemleri de çok hızlı gerçekleşmektedir. Banka ya da aracı kurumlar ile yapılan transfer işlemlerinde çalışma saatleri gibi birçok engel karşınıza çıkabilir.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski