Borsa; Şirketlere ait hisse senetlerin ve kıymetli evrakların alım-satım işlemlerinin yapılmasıdır. Bu alım-satım işlemleri gerçekleştirilirken alıcı ve satıcı karşı karşıya gelmemektedir. Alıcı tarafından aracı kurum vasıtasıyla yapılmaktadır. Daha açık ifadeyle borsa işlemlerini tanımlayacak olursak, hisse senetlerinin ve ticari mal da denilen emtiaların işlem gördüğü finansal piyasalardır. Ülkedeki ekonomik ve finansal gelişmeler doğrultusunda arza ve talep dengeleri değiştiği için borsa düştü yada borsa yükseldi tanımlarını kullanmaktayız.

 Doğru zamanda alınan bir hisse senedi mutlaka yatırımcısına kazandıracaktır. Doğru zaman nedir? sorusunun cevabı da mutlaka borsa ile ilgili verileri iyi tanımaktan geçmektedir. Borsa nasıl oynanır? Borsa Oynarken Fiyatları Etkileyen Faktörler? ile ilgili tüm verileri biliyor olmak ve mümkünse demo hesaplar vasıtasıyla tecrübe sahibi olmak gerekir.

Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?
Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?


Borsa Nasıl Oynanır?

Sorusunun cevap  mantığını kısaca ifade etmek gerekirse; şirketlere ait hisse senetlerini düşük fiyattan satın alıp fiyatı yükseldiğinde satmaktır. Tabi aldığımız hisse senedinin fiyatının yükselip yükselmeyeceğini bilemeyiz.Bunun için fiyatların nasıl değiştiğini iyi analiz etmek ve doğru strateji geliştirmek gerekir.Gördüğünüz doğru titreşimler sonucu hisse senedini almaya karar verirsiniz.Borsa oynamak için yapacak olduğunuz tüm işlemlere bir aracı kurum eşlik etmektedir.Siz hesabınızı aracı kurum üzerinden açıp, yatırmak istediğiniz miktarı aktarıp işlemlerinize başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Borsanın Döviz İle İlişkisi Var mıdır?

Borsa oynarken dikkat edilmesi gereken husus borsada alıp-satacağınız yatırım araçları;hisse senetleri, emtialar, vadeli işlem sözleşmeleri, tahviller ve bonolarda meydana gelebilecek değişimleri önceden iyi kestirebilmeniz sizi en doğru borsa oynama işlemine yöneltecektir. Konuya dair örnek verecek olursak, bir X şirketinin hisse senedi fiyatı yükselecek ve siz de daha önceki tecrübelerinizden ve fiyat analizlerinden bunu fark ettiniz.

Hemen anlaştığınız aracı kurumunuza o hisseyi satın alma emri verirsiniz.Verdiğiniz emir, aracı kurum tarafından borsaya iletilir ve sizin belirttiğiniz fiyat aralığından satın alınır.Daha sonra ise beklentiniz doğrultusunda satın aldığınız hisse senedi fiyatı yükselirse aracı kurumunuza sat emri iletirsiniz ve aracı kurumda satış işlemlerini gerçekleştirir.Bu şekilde borsada işlem yapmış ve para kazanmış olursunuz.Tabi bu işlemler yapılırken fiyatları etkileyen tüm faktörler gözetilerek borsa oynanır.

Borsa Oynarken Fiyatları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Borsayı oynamayı bilmek yeterli değildir.Borsada hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmek ve ona göre önceden savunma oluşturmamız gerekmektedir.Borsada işlem yapmak Uluslararası bir işlem olduğu için ve Uluslararası borsa işlem fiyatlarını ise tahmin edileceği üzere  FED' in aldığı kararlar ve yapacağı kararlar etkilemektedir. FED başkanı Janet Yellen'in yaptığı açıklamalar doğrudan borsayı etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir : Borsadan Para Kazanmak İçin İpuçları

Başarılı olmak isteyen borsa oyuncusu,  borsa oynarken hisse senedi fiyatlarını etkilen her türlü faktörleri iyi analiz edip bu doğrultuda strateji geliştirirse mutlaka başarılı olacaktır.Tüm bu fiyat değişimlerini ve borsayı etkileyen faktörleri nasıl takip ederim diyorsanız günlük borsa haberlerini takip edebilirsiniz.Çünkü borsa haberlerinde hangi hisse neden düştü hangi faktörlerden etkilenip daha fazla düşüş yaşadı bu tarz bilgiler verilmektedir.Sizin için doğru bir yol gösterici olacaktır borsa haberleri.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski