Emeklilik hakkını kazanan kişilere her ay belirli bir tutar maaş ödemesi yapılır. Emekliler maaşlarını; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Finansbank gibi bankalar başta olmak üzere istedikleri bankadan paralarını alabilmektedir. Bankalar dışında PTT’den de paralarını alabiliyorlar.

Emekliler Maaşını PTT’den mi Almalı,Bankadan mı Almalı?
Emekliler Maaşını PTT’den mi Almalı,Bankadan mı Almalı?

Emeklilerin paralarını istedikleri bankadan çekebilme hakları bulunmasına rağmen akıllara “emekli maaşımı bankadan mı yoksa PTT’den mi almalıyım” karşımıza en çok çıkan sorular arasında yer alıyor. Emeklilerin maaşlarını PTT üzerinden çekmeleri daha mantıklı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Emeklilerin PTT’yi maaşlarını çekmek için tercih etmelerinin en önemli nedeni; genellikle belirli bir yaşa gelen bu insanların bankamatikten para çekme işlemlerini yapmakta zorlanması ve bu nedenle PTT’nin elden de maaşlarını alabilme kolaylığı sağlaması ile ilgilidir.

Emeklilerin maaşlarını PTT’den almayı tercih ediyor. Emeklilerin maaşlarını bankalardan almaları durumunda kredi kartı borçlarından direkt olarak kesinti yapması, elden para alabilme kolaylığını oldukça az sayıda bankanın sağlaması, bankaların yaşlıların Atm den para çekmekte zorlanmalarına rağmen herhangi bir kolaylık sağlamaması nedeni ile bankalardan para çekmedikleri biliniyor.

Paralarını PTT’den çeken emeklilerin;

  • Maaşlarının net bir tarihte almaları,
  • Diğer bankalar gibi emeklilerin hesaplarında müşteri onayı olmadan kesinti yapılmaması,
  • Bankalara göre PTT’nin daha yaygın bir kuruluş olması,
  • PTT’nin işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeleri
  • PTT’nin işlemleri daha hızlı bir şekilde yapabilmeleri ve
Özellikle de maaşlarını nüfus cüzdanlarının yanında bulunması halinde elden alabilme hakları bulunmaktadır. Bu nedenlerin hepsi bir araya geldiğinde emeklilerin maaşlarını PTT’den almalarının daha karlı olduğu görülmektedir.

PTT’den Para Çekmenin Emeklilere Sağladığı Avantajlar

PTT aracılığı ile emekli maaşlarını çeken insanlar kendilerini daha güvende hissetmektedir. Çünkü PTT’nin Türkiye genelinde oldukça yaygın olması, emeklilere maaşlarını elden alma kolaylığı sunması müşterilerine sağladığı en büyük avantajlar arasında gösterilmektedir. Ayrıca emeklilerin maaşlarını herhangi bir bankadan almaları durumunda kredi kartı bulunan kişiler direkt olarak maaşlarının banka tarafından kesilmesi vb. gibi bir sorunla karşılaşmaları ve diğer bankaların PTT gibi emeklilere maaşlarını elden alma kolaylığı sunmaması bankadan para çeken emekli sayısının az olmasına neden olmaktadır. Bütün bu durumlarında bir araya gelmesi emeklilerin maaşlarını çekmek için PTT’yi tercih etmelerini yol açmıştır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski