Enflasyon Neden Yükselir? Nedenleri Nelerdir?
Enflasyon Neden Yükselir? Nedenleri Nelerdir?

Son yıllarda adından sıkça bahsedilen ve birçoğumuzun merak içerisinde bırakan enflasyon hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Kısaca enflasyondan bahsetmek gerekirse enflasyon, malların ve hizmetlerin fiyatlarının genel olarak yüksekliğini temsil eder. Peki enflasyon neden yükselir? bu sorunun cevabını öğrenelim. Enflasyon ile birlikte fiyatlar yükselir ve paranın değeri o derecede azalır yani paranın satın alma gücü düşer. Merkez bankası enflasyonun önüne geçmek için çalışmalar yapar. Bu çalışmalar ile birlikte alınacak mal ile paranın arasındaki makası azaltmayı hedefler.

Enflasyon Neden Yükselir?Etkileri Nelerdir?

  • Alım gücü zayıflar.
  • Para değer kaybettiği için döviz ve altın borçlarını ödemek daha da zorlaşır.
  • Ülkelerin dış borçlarında ödeme zorluğu ortaya çıkarır.
  • Ülkede gelir dağılımındaki eşitsizlik artar Yoksullar daha fazla yoksul olurken zenginler daha fazla zengin olurlar bu durum sosyal eşitsizliği ortaya çıkararak toplumsal bir sorun haline gelir.
  • Faiz oranları artar. Bu durumun oluşması halinde ise ülkedeki yatırım oranları azalır ve ülkeye para girişinde azalmalar meydana gelir.
  • Paranın değersiz bir duruma düşmesi ile kişiler elinden bu para birimini çıkararak farklı para birimlerine yönelir ve paranın değeri daha fazla azalır.
  • Piyasalarda belirsizlik oluşmaya başlar.

Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Enflasyonun nedenlerine bakılacak olursa eğer uluslar arası alanlarda kabul görmüş birden fazla teori vardır. Bu teorilere yakından bakılacak olursak eğer enflasyonun nedenleri daha iyi görülebilir.

Talep enflasyonu: Bu teorinin hipotezi "çok az mal çok fazla para " şeklindedir. Bu hipotez temelde bize şunu söylemektedir mala talep arttıkça fiyat da mala olan talep doğrusunda artmaktadır yani aralarında bir arz talep ilişkisi vardır. Başka bir değişle mala olan talep arzdan daha hızlı büyüyor ise bu durum enflasyonu doğurmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Enflasyonla Mücadele Kampanyası Nedir?

Maliyet enflasyonu: Bu enflasyon hipotezi ise şirketlerin üretim maliyetlerinin artmasına bağlı olarak malların fiyatlarının da doğru orantılı olarak arttırmasını ele alarak enflasyonu açıklamaya çalışır. Şirketlerin kurulma amacı kar elde etmek olduğu göz önüne alınırsa şirketlerin bu hamleleri yapması kaçınılmaz olacaktır.

Para enflasyonu: Para enflasyonu hipotezi ise şunu söylemektedir; bir şeye arz ne kadar fazla ise talepler o doğrultuda belirlenir yani çok arz varsa o şeyin fiyatı düşer.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski