Helal yatırım araçları nelerdir? konuyu anlamak için lütfen yazısı sonuna kadar okuyun. İnanç ve kurallar gereği tam anlamıyla din ve inancınıza uygun bir yatırım aracı bulmak ve din kurallarına uygun olarak faiz işlemeden, faizi olmadan bir yatırım aracı bulmak din kurallarına göre olması gerekir. Haksız kazanç olarak nitelendirilen faizli yatırım araçları Müslümanlar tarafından genellikle tercih edilmemektedir. Bu nedenle yatırım aracını din ve inanca yönelik olarak seçerken helal kavramının ön planda tutulması gerekir.

Helal Yatırım Araçları Nelerdir?
Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Helal yatırım aracı yatırım yaptığınız zaman faiz ile ilişiğinizin olmaması durumuna denir. Helal yatırım araçlarından herhangi birisini seçtiğiniz takdirde içiniz rahat bir şekilde yatırım yapabilirsiniz. Çeşitlilik konusuna gelince de birden fazla yatırım yapabileceğiniz alan bulunmaktadır. Size en uygun olanı seçerek rahatlıkla birikim ve yatırım yapabilirsiniz.

Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Helal yatırım araçlarına talep zamanla çok fazla arttığından kaynaklı olarak yatırım çeşitliliği de artmaktadır. Helal yatırım araçları şu şekildedir;
  • Repo ile helal yatırım: Repo sabit gelirli bir yatırım aracıdır. Yabancı bankalarda kullanılmaya başlanmıştır. Kısa vadede kazanç elde etmenizi sağlayan bir araçtır. Yatırımınızı yaptığınız da geri alma taahhüdü ile yapılmış olan bir satış işlemidir. Repoda çeşitleri bakımından kendi aralarında birçok çeşitlere ayrılmaktadır. Düz, ters, açık, gecelik, esnek repo, karşılıksız repo, sürekli repo ve vadeye kadar repo olarak farklı farklı yatırım yapmak mümkündür. Repo çeşitlerinden size en uygun olanını seçerek yatırımınızı o şekilde rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Yatırım fonu ile helal yatırım: Yapacak olduğunuz birikimlerin sermaye piyasası araçları ile değerlendirilmesine denir. Hisse senedi ve tahvil gibi araçlara yatırım yapılarak yöneticiler tarafından yönetilerek yapılır.
  • Hisse Senedi İle Yatırım: Helal yatırım araçlarından bir tanesi olan hisse senedi yatırımı genel olarak ortaklık ve mülkiyet temsili olarak bilinmektedir. Sermaye şirketi ortakları paylarını belirlemek amacı ile teslime ettikleri evraklar değerli evrak niteliğindedir. Şirket kar gütmeye devam ettikçe de yatırım da kar elde etmeye devam etmektedir.
İlginizi Çekebilir : Hesap işletim ücreti nedir?

Bunlar dışında altın, döviz, emlak, mevduat, likit fon, devlet tahvili, bes ile helal yatırım gibi araçlar vardır. Dilerseniz size en uygun olanlarını seçerek yatırımınızı değerlendirebilirsiniz. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.


KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski