Borsa sistemi içerisinde en fazla işlem gören yatırım aracı hisse senetleridir. Hisse senedinden her gün yüzlerce insan alım satım işlemi yaparak bu sektörün daha canlı bir hale gelmesine yardımcı oluyor. Borsaya yeni giren insanların hisse senedi alım işleminin nasıl yapıldığını çok iyi şekilde bilmesi gerekiyor. Hisse senedi alım işlemi yaptığınızda bu senetler sizlere belli haklar verir. Bu haklar;
  • Rüçhan hakkı
  • Ortakların kardan pay alma hakkı
  • Yönetime katılma hakkı
  • Oy kullanma hakkı
  • Tasfiye durumunda hisse oranına göre pay alma hakkı
  • Bilgi edinme hakkı gibi haklardır.
Hisse Senedi Nasıl Alınır Nasıl Satılır?
Hisse Senedi Nasıl Alınır Nasıl Satılır?


Hisse Senetlerinin Nasıl İşlem Görür?

Hisse senetleri TTK'ya göre hamiline yazılı hisse senetleri ve nama yazılı olan hisse senetleri olmak üzere iki alana ayrılır. Nama yazılı olan senetler sahiplerinin isimlerine yazılırlar ve onların üzerine kayıtlı olan senetlerdir. TTK'ya göre işlem gören nama yazılı senetler borsa alınıp satılamazlar. Borsa sektöründe alınıp satılabilmesi için bu senetlerin hamiline çevrilmesi gerekir. Daha sonrada gerekli borsa kaydının gerçekleştirilesi işlemi yapılır.

İlginizi Çekebilir : Forex Yatırımcılarına Altın Tavsiyeler

Hamiline hisse senetleri ise senet hamili kimse senedin sahibi de odur. Bu kişide ya senedi ibraz eden kişidir ya da Takasbank dökümünde kim görünüyorsa o kişidir. Türkiye'de borsada işlem gören hisse senetleri hamiline yazılı olanlardır ve bu hisse senetleri Borsa İstanbul'a kote edilen senetlerdir.

Hisse Senedi Satın Alma

Hisse senedi satın almak için belli yolları takip etmeniz gerekiyor. Ancak öncesinde bu işleme geçmeden borsa hakkında iyi bir eğitim almış olmanız gerekiyor. Gerekli bilgiye ve donanıma sahipseniz işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi tek başınıza yapamazsınız. Her isteyen gidip borsadan hisse senedi alma yetkisine sahip değil. Öncelikle bir aracı kurum seçmeniz gerekiyor. SPK tarafından yetkilendirilmiş olan kişiler ve gerekli belgeleri olan kişiler bu işlemi yapmak için sizlere aracı olacaklardır. Güvenilir bir aracı kurum ile borsa sektörüne girebilirsiniz.

Borsada Hisse Senedi İşlemleri

Aracı kurum ile anlaşmanızı yaptıktan sonra sizin adınıza bir hesap açılır. Bu hesaba borsa alt limit tutarında para yatırmanız gerekir. Yatırdığınız para ile hisse senetlerine yatırım işlemi yapılmaya başlanır. Hisse senedi satın alırken mutlaka bu hisse senedinin ileride değer kazanıp kazanmayacağı, geçmişteki yükselişleri ve düşüşleri, yatırımcısına ne kadar kazandırabileceği gibi konular dikkatle incelenir. Sonrasında da yatırımcı tarafından alım emri verilir.

İlginizi Çekebilir : Borsadan Para Kazanmak İçin İpuçları

Günümüzde alım emri internet üzerinden de verilebiliyor. Ancak yatırımcının emri hemen piyasaya yansımıyor. Aracı kurum emri düzenleyerek gerekli bilgileri de ekleyerek borsa piyasasına ulaştırıyor.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski