Son dönemde faiz oranlarındaki yükseliş ve kredi/mevduat dengesinin bozulmasıyla bankacılık kaynaklı riskin belirginleşmesi, bankacılık sektöründe yeni bir yapının temellerinin atılmasına sebep oldu. İpotek Finansman Kurumu adı altında faaliyet gösterecek olan yapının bankacılık sektöründe artan faiz oranların yanı sıra bir çok olumsuz etkiler için etkili bir kaynak olacağı beklenmektedir. İpotek finansman kurumunun işleyişi; kredi kuruluşlarının kredilerini satın alıp karşılığında menkul kıymet çıkarmak. Sadece bankalarla sınırlı kalmayıp diğer finansal kurumlar için de Varlığa dayalı menkul kıymet ya da İpoteğe menkul kıymet çıkarmaları mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Sermaye Olmadan İş Kurmak Mümkün mü?

İpotek Finansman Kurumunun Faaliyet Alanları Nelerdir?

İlk iş kollarından biri likidite faaliyetidir.bilançolarında bulunan konut kredilerini İpotek Finansman Kurumuna teminat olarak göstererek karşılında İFK'dan kaynak kullanmayı amaçlamaktadır.Böylece İpotek Finansman Kurumu ilave kaynak sağlamış olacaktır.İpotek Finansman kurumunu sağlayacağı kaynağı borçlanma ve çeşitli sermaye piyasası araçların ihracından elde edecektir. İFK için teminat gösterilen konut kredisi ise konut finansmanı kuruluşunun bilançosunda kalacaktır.

İpotek Finansman Kurumunun Faaliyet Alanları ve Sağlayacağı Faydalar


Diğer iş kolu ise, Menkul Kıymetleştirme faaliyetidir.Bilanço dışı bir finansman yöntemi olmasının sonucu olarak,devraldıkları konut kredilerine ek konut finansmanı fonu kurmak suretiyle veya kurmaksızın ipoteğe dayalı menkul kıymet ihraç etmektedir.

İpotek Finansman Kurumunun Faydaları

  • Son yıllarda ve özellikle 2018 de artan kredi/mevduat oranının azaltılarak münferit ve sistemik riskin en aza indirilmesini sağlamak.
  • İhraç edilen menkul kıymetler karşılığında mevcut kaynaklarla bankaların tekrar kredi tahsis etme olanağını sağlamak.
  • Kredilerin menkul kıymetleştirilmesi sonrasında ikincil piyasanın oluşmasıyla kredilerin likitleştirilmesi.
  • Menkul kıymetleştirme olanağı sayesinde risk transferinin kolaylaştırılması.
  • Sermaye piyasalarında işlem gören yatırım, yatırım aracı, yatırımcı sayısı ve yatırımcı çeşidinde artış sağlamak.

İpotek Finansman Kurumu Hangi Kurumlarla Birlikte Kurulacak?

İpotek Finansman Kurumunun başlangıç sermayesi asgari 10.000.000 TL olması öngörülmekle beraber, TSPB'nin planladığı modele göre Türkiye Bankalar Birliği, Katılım Bankaları Birliği, Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, Finansal Kiralama Birliği ile beraber elinde finansal gücü olan Hazine, EBRD, IFC gibi uluslararası ve/veya TOBB, BİAŞ gibi yurt içi kuruluşlar ile birlikte kurulması söz konusu gibi gözüküyor.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski