Kripto para nedir?  "Kripto" kelime olarak "gizli" demektir. Bilgisayarların veri tabanına saklanmış birtakım karmaşık kodlar yer almaktadır. Bu kodların açığa çıkarılması ile kripto paralar elde edilir. Gizli anlamına gelen kripto ifadesinin kullanılması da bundan dolayıdır. Satoshi Nakamoto tarafından keşfedilen bu olayın sonucunda kripto para borsaları oluşmuştur. Merkez bankaları tarafından üretilemeyen bu paralar yalnızca İnternet üzerinde kullanılabilen dijital para birimleridir.

Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?
Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda adı sıkça anılan kripto paralar, pek çok insanın kafasında soru işaretleri bırakmaktadır. Kripto para dendiği zaman çoğu insanın aklına Bitcoin gelmektedir. Ancak çok sayıda kripto para çeşidi mevcuttur. İlk olarak 2008 yılında Bitcoin ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise en az 1000 çeşit kripto para mevcuttur.

Kripto Para Nasıl Kullanılır?

İlk kripto para olan Bitcoin, hiçbir aracı olmadan ve herhangi bir komisyon ücreti ödemeden insanların istediği anda istediği yere Bitcoin gönderebilmeleri için oluşturulmuştur. Günümüzde ise her alana girmeye başlayan kripto paralar, normal paralara alternatif olarak kullanılmaktadır. İlk zamanlar fazla değeri olmayan kripto paraların günümüzde değeri çok yüksektir.

İlginizi Çekebilir : Bitcoin Nedir? Bitcoin Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Piyasaya ilk sürüldüğü günlerde 1 doların altında olan 1 Bitcoin fiyatı, son yılda 20.000 doları aşmıştır. Günümüzde ise 6.000 dolar civarlarında iniş çıkışlar yaşamaktadır. Bitcoin gibi tüm kripto paralar büyük ilgi görmüş ve bu büyük ilgiye bağlı olarak değerleri çok ciddi şekilde artmıştır. Geçmiş yıllarda bu dijital paralara yatırım yapan çok sayıda insan, günümüzde zengin hale gelmiştir. Her bilgisayarın üretebileceği kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması birçok insanın işine yaramaktadır.

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

Kripto paraların en önemli avantajlarının başında hız gelmektedir. Kripto paralar sayesinde ödeme almak ya da ödeme yapmak için uzun süre beklemek gerekmemektedir. Saniyeler içerisinde para alınabilir veya gönderilebilir. Sayılabilecek bir diğeri avantajı ise zaman ve mekan kısıtlaması olmamasıdır.

İlginizi Çekebilir : Bitcoin Alıp Satmak için En Güvenilir Siteler

Yurt dışında yaşayan birine bile 7/24 para gönderilebilmektedir. Somut bir para olmadığı için güvenlik riski de son derece düşüktür. En önemli avantajı ise sürekli değer görmesidir. Bu sayede kripto para borsasına yatırım yaparak yakın gelecekte kar elde etmek ve hatta zengin olabilmek mümkündür.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski