Altın en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olması dışında ziynet eşyası olarak da en çok kullanılandır. Altın çeşitleri sınıf sınıf olmanın dışında renk açısından da değişkenlik gösterir. Altın sarı ve beyaz altın olarak piyasada bulunur. Normalde her altının rengi sarıdır. Sarı altının renginin değişmesi için farklı maddeler katılır ve böylelikle beyaz altın elde edilir. Sarı altının ve beyaz altının değeri aynıdır. 24 ayar altına bazı maddeler eklenerek beyaz altın elde edilir.

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?

Beyaz Altının Sarı Altından Farkı Nedir?

Altın işlenmesi sırasında çinko karıştırıldığında beyaz altın elde edilir. Sarı altın elde etmek için ise nikel ve bakır karıştırılır. Altının doğal rengin çinko karıştırılsa dahi hala sarımsı bir parıltı halindedir. Bu sebeple de beyaz altın elde etmek için kaplama yapılır. Bu kaplama işlemi rodaj adı altındadır. Rodaj işlemi sarı altınla beyaz altının farkıdır.

Sarı Altın ve Beyaz Altın Özellikleri

Sarı ve beyaz altında farklı metal karışımlar vardır. Beyaz altın sarı altına göre çok daha zarif ve günlük kullanıma uygundur. Bir taş ile eşleştirildiğinde beyaz altın sarın altından daha hoş durur. Sarı altın her zaman klasik seçimdir, bazılarınca vazgeçilmez. Sarı altınla beyaz altın arasında fiyat farkı vardır.

Altın sarı rengi ile her zaman dikkat çekici olmayı başarmıştır. Bu başarıya ek olarak da farklı renkleri ile de ki beyaz ve rose tonları da ilgi görmektedir. Bu renkler arasında oran olarak beyaz altın en popüler olanıdır. Beyaz altının özellikle pırlanta ya da değerli taşlarla kullanımı çok daha estetik bir görüntü kazandırır.

Beyaz altın ile sarı altın arasında fark olmadığı söylense de; renk açısından altının değerinde bir etki yoktur. Tek fark beyaz altında kullanılan değerli taşlardır. Bu taşlar sebebi ile fiyatta oynamalar yaşanır. Beyaz ya da sarı altın; tarza ve zevke uygun her kullanım zarif bir yansıma olarak geri dönüş yapacaktır. Takı alışkanlıkları günün modası ile de değişkenlik gösterdiğinden her kadının da farklı bir tarzı olduğundan her renk altın bir şekilde sektörde yerini bulacaktır.
KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski