İş kurmak ya da herhangi bir işi yaparak para kazanmak isteyen insanların en büyük problemi sermaye oluyor. Sermayesiz iş kurmak sanıldığı kadar kolay olmasa da yapılmayacak bir iş de değildir. Sermayesiz yapılabilecek birçok iş arasından kendinize en fazla uygun olanını yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sermaye Olmadan İş Kurmak Mümkün mü?
Sermaye Olmadan İş Kurmak Mümkün mü?

Sermayesiz iş yapmak istiyorsanız öncelikle iş yeri açma fikrini aklınızdan çıkarmanız gerekiyor. Dükkan yeri size ait olsa dahi mutlaka ufak da olsa bir miktar sermayeniz olması gerekecektir. Bu nedenle 0 sermaye ile iş yapabilmek için aradan dükkan masrafını çıkarmanız yapmanız gereken ilk iş olacaktır. Sermayesiz yapılabilecek işler arasında bulunanlar;
  • E-ticaret yapabilirsiniz
  • İnternet sitesi kurabilirsiniz
  • Yaşam koçluğu yapabilirsiniz
  • Firmalara projeler üretebilirsiniz.
      İlginizi Çekebilir : İş Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Bu işlerin yanında farklı şekilde evde yapılabilecek işler de mevcuttur. Paketleme işleri, yemek servisi işleri gibi işleri yaparak da iyi para kazanma imkanınız var. Bu işleri daha sonraları ilerleterek dükkan açma fikrine kadar götürebilirsiniz.

E-Ticaret İşi Yaparak Kendi İşinizi Kurun

Artık insanlar internetin olanaklarından fazlası ile yararlanmaya başladılar. Alışveriş içinde internetin sınırsız olanaklarını değerlendirmekten keyif alıyorlar. Sizlerde bir sosyal medya üzerinden anlaştığınız bir firmanın ürünlerini satabilirsiniz. Ürünlerin satışı üzerinden komisyon alarak sermayesiz iş yapabilirsiniz. Kazancı sanıldığından çok daha yüksek olduğundan son derece cazip bir iştir.

İnternet Sitesi Kurmak

İnternet sitesi kurmak için düşük bir bütçe ayırabilirsiniz. İnsanlara sunacağınız kaliteli içerikler sayesinde zamanla reklam alarak para kazanma imkanınız olacaktır. Ancak internet sitesi açmak ve bu iş üzerinden para kazanmak biraz sabır isteyen bir iştir.

Yaşam Koçluğu Yapabilirsiniz

Yaşam koçluğu çok revaçta olan bir iştir. Çeşitli kurslara katılarak yaşam koçluğu sertifikaları alabilirsiniz. Bu sertifikalar ile insanlara koçluk yaparak yardımcı olabilir ve karşılığında hizmet bedeli alabilirsiniz. Son derece iyi ve karlı bir iştir. Bu iş için biraz çevre edinmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir : Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

Firmalara Proje Üretmek

Firmalar genç beyinlerin fikirlerine önem veriyorlar. Bu firmaları işlerini geliştirmelerine yardımcı olacak projeler üretebilirsiniz. Reklam kampanya fikirleri, ürün geliştirme fikirleri gibi alanlarda kendi hayal gücünüzü çalıştırarak para kazanma şansınız vardır.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski