Düğün nişan vs. gibi özel günlerinizde sevdiklerinizin size hediye olarak taktığı altın ya da yastık altı adı verilen altınlarınızı  artık bankalara vadeli altın hesabı adı altında hesabı açtırarak burada hem güvenle saklayabilir hem de daha yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Vadeli altın hesabı da aynı vadeli mevduat hesabı gibi sizin seçeceğiniz vadeye göre belli bir faiz oranı ile kazanç sağlayan  banka hesabıdır.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?
Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Sisteme girdiği ilk zamanlar altınlarını sadece bankada faiz vermeden sadece güvenlik amacı ile saklamayı amaçlayan banka hesabıydı. Fakat zamanla yatırımcıların kazanması amacı ile faizi karşılığında vadeli altın hesabı olarak kullanılmaya başlandı. Bu sayede yatırımcıları önceden biriktirmiş oldukları altınlara güncel fiyatlar üzerinden değerlendirmeye başlandı. Faizin girmesi ile birlikte de yatırımcılara kendilerinin  seçtiği vade boyunca faiz bedeli ile ekstra bir gelir elde etme fırsatı  verildi.

Vadeli Altın hesabında  Altınlarımı İstediğim Zaman Alabilir Miyim?

Maalesef bu sorunun cevabı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Ülkemizdeki bankaların bir kısmı vadeli altın hesabınızdaki altınları istediğiniz zaman bozdurmanıza imkân tanısa da  altınlarınızı Türk parası üzerinden mi yoksa altın olarak mı alacaksınız, bu konu hakkında net bir şey söylememiz imkânsız. İşte bu konuyu vadeli hesap açtırmadan önce banka görevlinize sormayı unutmayın.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli atın hesabı açmak için;
  • Öncelikle  bir bankanı bu hesabı hangi saatlerde ve hangi şubelerde açabileceği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.
  • Bankalar  altın hesabı için yatırımcıları belirli saatler belirler ve bu saatlerde şubeye giderek başvuru yapabilirsiniz.
  • Altın hesabı saatleri değiştiğinden dolayı bankaya gitmeden önce mutlaka  bir telefon görüşmesi yaparak  altın hesabı saatlerini açık olup olmadığını sormalısınız.
          İlginizi Çekebilir : Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?
  • Bankalar altın hesabında uygun limitler belirler. Bankaların bir kısmı minimum 5 gram altın belirlerken bir kısmı da 15 gr olarak belirleyebilir.
  • Daha  sonra banka görevliniz ile vade süresi belirleyerek vadeli altın hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

Vadeli altın Hesabı Açtırmanın Avantajları

Bu hesabı açtırmanın en büyük avantajı hırsızlık gibi olaylara karşı altınlarınızı güven altına alabilmenizdir. Aynı zamanda elinizin altında olmadığından dolayı harcama zaruriyetinde bulunmayacak ve geliriniz de tasarruf etme imkânı bulacaksınız. Hem güncel altın fiyatlarına göre satabileceğiniz gibi hem de faiz ile ekstra kazanç sağlayabileceksiniz.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski