Günümüzde insanların en önemli sorunlarından bir tanesi de kuşkusuz işsizliktir. Günümüz dünyasında insanlar kendi uzmanlık alanlarında iş bulmakta oldukça çok zorlanmaktadırlar. Bunun en önemli sebepleri her alanda yatırım bulunmaması, her sektöre teşvik olmaması, insan ihtiyaçlarının bazı sektörlere daha fazla bağlı kalması. (örneğin gıda, giyim, barınma gibi alanlar insanların öncelikli ve temel ihtiyaçları olduğu için bu sektörlerde her zaman ihtiyaç vardır.  Ve bu ihtiyaç her zaman talep oluşmasına sebep olmaktadır.) her sektörde yatırım olmaması ve her koşulda çalışılamaması gibi sebepler sıralayabiliriz.

Hangi Sektörde İşsizlik Oranı Yüksek?
Hangi Sektörde İşsizlik Oranı Yüksek?

Bu bilgiler ışığında hangi bölümlerden mezun olanların iş bulma Sorunu yaşayabileceğini sıralayabiliriz.

İşsizlik Oranı En Yüksek Olan Bölümler

1-) Gazetecilik ve enformasyon,

2-) Bilgisayar,

3-) Sanat,

4-) Yaşam bilimleri olacak şekilde bir sıralama yapabilmekteyiz.

Bu sıralama işsizlik oranı en yüksek olan bölümden en az olan bölüme doğru yapılmıştır. Bu sıralamayı çoğaltmak mümkündür fakat bilinen en çok işsizlik olan ilk dört bölümü sizlere sunduk.

İlginizi Çekebilir : Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

Sizlerin de görmüş olduğu gibi işsizlik günümüzde özellikle yeni üniversite de mezun olmuş gençlerin en büyük sorunudur. Peki, bu sektörlerde işsizlik oranının fazla olmasının sebebi nedir? Diye soracak olursa bunu kültürde, sanatta ve teknolojide geri kalmamızdan ötürü diye cevaplayabiliriz. Bu durum maalesef acı bir tabloyu gözler önüne sunmaktadır. Aslında bu acı tabloyu değiştirmek, bu durumdan hem kendimizi, hem ülkemizi, hem de işsiz gençlerimizi kurtarmak bizim elimizde.

Bu Durumu Nasıl Değiştirebiliriz?

Bu durumu değiştirebilmek için öncelikle bir sorunun nerede olduğuna dair analizler yapmalıyız. Unutmamalıyız ki sorunu tespit etmek sorunu çözmenin ilk ve en önemli adımıdır. Bu adım yanlış atıldığında atılacak olan diğer adımların hiçbir önemi bulunmamaktadır. Mantık çerçevesinde bir analiz yaptığımız zaman ilk sorunu toplum yapımızda bulmaktayız.

İlginizi Çekebilir : İş Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Bu sorunu da çözebilmemizin tek yolu bilinçli bireyler olup etrafımızdaki insanları da bilinçlendirmekten geçmektedir.  Öte yandan işsizliğin olduğu alanlarda yeni istihdamlar oluşturmalı, yatırımcıları millet ve devlet olarak bu alanlara yönlendirmeli ve bu alanlarda desteklemeliyiz. Bu destekler sonucunda gençlerimize yeni iş imkanları sağlamalıyız.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski