Borsada alım, satım yapmak isteyen her yatırımcının kendine özgü tekniği vardır.Yani borsa yatırımcıları farklı tekniklere sahiptir. Bazı yatırımcı kazanırken bazı yatırımcı kaybedecektir.Hatta aynı tekniği kullanan yatırımcıların bile işlem sonuçları farklı olabilmektedir. Çünkü yatırımcıların teknikleri aynı olsa da kendine özgü stratejileri farklı olacağı için sonucu değiştirmektedir.Tecrübesiz yatırımcılar; Yeni kurulan şirketlerin hisse senetlerine yönelmektedirler. Yeni kurulan şirketlerin hisse senetleri ucuz olduğu için zamanla değerleneceği düşünülür.Ama 2-3 ay kar'a geçemeyen bu şirketler hisse senedi üzerinde yazılı olan değerden işlem görür.Ayrıca temettü de dağıtmazlar. Oldukça karsız ve mantıksız bir yatırım olacaktır.

Borsada Alım-Satım Teknikleri Nelerdir?
Borsada Alım-Satım Teknikleri Nelerdir?

Borsada alım, satım teknikleri, yatırımcının kendi yatırım stratejisi ile ilgilidir. Bu nedenle de her yatırımcı kendi yatırım beklenti ve tercihlerine göre alım – satım tekniği belirlemelidir. Bu yazımızda size borsada uygulanan alım – satım tekniklerinden bahsedeceğiz.


Uzun Vadeli Alım-Satım Tekniği

Risksiz ve güvenli bir yatırım isteyen kişiler için uzun vadeli alım-satım tekniği daha uygundur.Yani aldığınız bir hisse senedi ile ilgili sürekli piyasa takibi yapmalısınız.Çünkü uzun vadeli alınan hisse senedi takibi de uzun soluklu olacak ve sabır gerekecektir. Uzun vadeli tercih edilen hisse senedi mutlaka vade sonunda kar getirecektir. Bunun en güzel örneği; Dünyanın en zenginlerinden olan Warren Buffett de uzun vadeli yatırımı tercih etmektedir ve yaptığı doğru yatırımlarla gündemden düşmemektedir.

Kısa Vadeli Alım-Satım Tekniği

Uzun vadede değişen alım-satım grafiği kısa vadede de değişmektedir.Kısa vadeli alım-satım tekniğini uygulayacak olan yatırımcılar bu değişimleri dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. Fiyatlarda meydana gelen değişimlerden ve Dünya ekonomi,siyasi gelişmelerden haberdar olunmalıdır. Ayrıca kısa vadeli alım-satım tekniğinin sağlıklı çalışması için;fiyat grafiklerini iyi yorumlamanız gerekir.Oluşan dalgalanmaları teknik analiz araçlarla iyi analiz etmeli ve Dünya da yaşanan gelişmelerle harmanlayarak doğu yatırım sinyaller alıp yatırım yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir : Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?

Günlük Alım-Satım Tekniği

Günlük alım-satım tekniğinin amacı seans başına ucuza alıp seans sonu veya ertesi gün daha yüksek bir fiyattan satmaktır.En riskli yatırım tekniği olduğu için çok yakından takip ve dikkat gerektirmektedir.Günlük alım-satım işlemlerinde bir borsa üyesinin seansları takip etmek üzere müşterilerine sağladığı teknik imkanlardan yararlanılmalıdır. Çünkü beklenmeyen bir durum tüm yaptığımız işlemleri tersine çevirecektir.


Açığa Alım-Satım Tekniği

Açığa alım-satım işlemi; yüksek fiyattan satıp, düşük bir fiyattan alım işlemidir.Yani kişi fiyatlarda düşüş öngörüyorsa elinde mal olmasa bile seans başına borçlanarak satış yapar. Seans bitimini beklemeden en az aynı miktarda olacak şekilde alım yapar ve takas işlemini kapatır. Öngörüsü doğru çıktığında ise parasını risk etmeden kar elde etmiş olur.


Konjonktüre Göre Alım – Satım Tekniği

Yaşadığınız ülke ve Dünya da yaşanan ekonomik krizler,doğal afetler vb bir çok gelişme borsada fiyatların dalgalanmasına sebep olmaktadır. Eğer yatırımcı bu dönemlerde düşük seviyelerden alım yapıp, fiyatlar normalleştiğinde satış yapmışsa iyi bir kazanç elde etmiş olur. Konjoktüre alım-satım tekniğinde krizlerden ne zaman çıkılabilir?bu durum tahmin edilerek alım-satım işlemi yapılmaktadır. Fiyatların yukarıda bahsettiğimiz krizlerden dolayı aşırı düşmesi yada yükselmesi durumunda alım-satım yaparak, kriz sonrası ilk canlanma ile harekete geçilmelidir.

Hisse Senedi Değişimi Tekniği

Hisse senedini satarak diğer yatırım aracını almak düşünüldüğü zaman, fiyatlar düşüş gösteriyorsa önce satış; fiyatlar yükseliş doğrultusunda ise önce alım yapılarak gerçekleştirilen işlemdir.Elde mevcut ta var olan bir yatırım aracının satılıp, yerine başka bir mal alınması işlemini tanımlayan bir tekniktir. Oldukça riskli bir işlem olduğu için, sadece deneyimli yatırımcıların uygulayabileceği bir alım – satım tekniğidir.
İçerik Listesine Dön


KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski