Borsa sistemi hem kazandıran hem de yüksek oranda riskler barındıran bir yatırım sektörüdür. İnsanlar bu sektörde hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırımlar ile kazanç sağlama imkanına sahipler. Bununla birlikte Yatırım araçları da birbirinden farklı olduğu için değişik yatırım araçları ile de yatırımlarını gerçekleştirebilirler. Ancak kazancın ne kadar yüksek olması isteniyorsa o kadar uzun vadede yatırım yapılması gerekiyor. Borsada uzun vadeli yatırım yapılabilecek borsa araçları şunlardır;

• Hisse senetleri
• Bono
• Devlet tahvilleri
• Vadeli işlem sözleşmeleri gibi yatırım araçlarını kullanabilirsiniz.

Borsada Uzun Vadede Yatırım Nasıl Yapılır?
Borsada Uzun Vadede Yatırım Nasıl Yapılır?


Uzun Vadeli Yatırım Yapmanın Püf Noktaları

Borsada yatırım yapabilmek için önemli noktaları bilmeniz gerekiyor. Aceleniz yoksa ve uzun vadede riskleri karşılayabilecek donanıma sahipseniz yatırım araçlarınızı belirleyebilirsiniz. 1 yıldan daha uzun süreli olan yatırımlar uzun vadeli yatırımlar olarak değerlendirildiği için yatırım sürecinizin bir yıldan daha uzun olması gerekiyor. Bu aşamada en fazla tercih edilen yatırım aracı her zaman için hisse senetleridir. Hisse senetleri arasından en fazla kazandıran şirketleri belirleyerek onların hisselerine yatırım yapabilirsiniz. Yatırım sırasında alacağınız risk faktörünü de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir : Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?

Güvenilir Uzun Vadeli Yatırım Araçları

Bono ve tahvil gibi yatırım araçları her zaman güvenilir ve sabit getirisi olan borsa araçlarıdır. Bu araçları tercih edenler elde edecekleri karı garantileyen insanlardır. Bir yıldan daha uzun süreli olarak yapacağınız bu yatırımda kazanç miktarınızı hesaplamak da daha kolay olacaktır. Çok fazla riske girmeden uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız devlet tahvili satın alabilirsiniz. Bu tahviller belirli periyotlarda sahibine kazandıran yatırım araçlarıdır.

Uzun Vadeli Yatırım Nasıl Yapılmalı?

Borsada uzun vadede yatırım yapma gibi bir düşünceniz varsa bu işlemi tek kanaldan yapmamanız gerekiyor. Paranızı farklı sepetler üzerinden değerlendirin. Yani bir kısmı ile hisse senedi alıyorsanız bir kısmını daha sabit getirisi olan devlet tahviline yatırabilirsiniz. Borsa inişlerin ve çıkışların yaşandığı son derece dalgalı bir sektör olduğu için paranın tamamını hiçbir zaman tek bir alanda tutmamak gerekiyor. Bir tarafa yatırdığınız para diğer tarafın garantisi olarak sizlere destek verecektir.

İlginizi Çekebilir : Sanal Borsa Yatırımı Nedir? Nasıl Yapılır?

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski