Günümüzde globalleşen dünya ile birlikte insanlar paralarını daha iyi ortamda muhafaza etmek ve daha fazla gelir elde etmek için birçok farklı yönteme başvurmaktadır. Bu yollardan en popülerleri paralarını altın Dolar ve Euro gibi tercihlere yatırım yapmalarıdır. Bu türlerin popüler olmasının kuşkusuz en önemli sebeplerinden birinin geleneksel olması yani dünyanın büyük bir kısmında kullanılması, karşılığının olmasıdır.

Doların Gelecek Seyri Nasıl Olacak?
Doların Gelecek Seyri Nasıl Olacak?

Özellikle günümüzde yaşadığımız coğrafya içerisinde Dolar yatırımı oldukça popülerdir. Bu yatırımcıların hiç şüphe yoktur ki en büyük merakları Dolar’ın gelecek günlerdeki seyridir. Bu durumu önemli kılan sebep ise Doların en mantıklı ve en çok kazandıran yatırım aracı olup olmadığının anlaşılabilmesidir. Bu merakın kesin ve basit bir şekilde çözüme ulaştırılabilmesi pek de mümkün değildir. Çünkü Doların gelecek seyrini belirleyen oldukça fazla faktör vardır. Bu faktörlerin gelecekteki seyri Doların gidişatını belirleyecektir.

Doların Seyrini Etkileyecek Faktörler

1-) Dış ticaret alanındaki artış miktarı,

2-) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının her ay açıklamış olduğu faiz miktarındaki değişmeler,

3-) İç ticaret alanındaki artış miktarı,

4-) Euro fiyatlarındaki değişimler.

Bu maddelerin sayısını istediğimiz kadar arttırabiliriz fakat doların gelecek seyrini belirleyen ana sebepler bunlardır.

Bu Faktörler Doların Seyrini Nasıl Etkiler?

Dış ticaret diğer bir ismiyle ithalat hacmindeki artış dışa bağımlılığı artırdığından dolayı ve dış ticaretin neredeyse tamamına yakın bir kısmı Dolar hesabı üzerinden yapıldığından dolayı bu artış Dolara olan talebi artırır. Bunun sonucu olarak arz talep dengesi gereğince Dolar fiyatlarında yükselme görülür.

İlginizi Çekebilir : Birikim Nedir? Doğru ve Pratik Bir Birikim Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının her ay açıklamış olduğu faiz miktarındaki değişmeler Dolar’ın hem yükselişini hem de alçalışını sağlayabilir. Eğer açıklanmış olan faiz miktarında artış söz konusu ise Dolar fiyatında yükselmeler görülür, ancak açıklanan faiz miktarında azalış söz konusu ise Dolar fiyatlarında azalma görülür.

İç ticaret alanındaki her türlü artış miktarı Doların düşüş göstermesine sebeptir. Bunun tek açıklamasını iç ticaretin Türk Lirası ile yapılmasına bağlayabiliriz. Türk Lirasıyla yapılan ticaret aslında direkt Doların düşüş göstermesine sebep olmaz. Bu durum aslında Türk Lirasının değer kazanmasıyla alakalı bir durumdur. Türk Lirası değer kazanınca Dolara olan oranında artış gözlemlenir bu durumda bir nevi Doların eski gücünü kaybetmesine yorumlanabilir.

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski