Emeklilik için gereken şartlardan biri olan emeklilik süresinin doldurulmasından sonra nasıl bir yol izleneceği vatandaşlar tarafından sıklıkla merak edilenler arasındadır. Emeklilik evraklarının hazır hale getirilmesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden işlemler gerçekleştirilebiliyor. Yaş şartını ve prim gün sayısı şartını yerine getiren vatandaşların emekli olabilmeleri için bazı işlemleri tamamlaması gerekiyor.

Emeklilik Süresi Dolanların İzlemesi Gereken Yol Haritası
Emeklilik Süresi Dolanların İzlemesi Gereken Yol Haritası


Sigortalı Çalışanlar Emekli Olmak İçin Ne Yapmalı?

Emeklilik şartlarını sağlayan ve başvuru yapacak olan kişiler en çok işlemlerin ne kadar sürede tamamlanacağını ve ilk emekli maaşlarını ne zaman alacaklarını merak ediyorlar. Bu soruların cevabı emeklilik işlemlerinin neler olduğunun bilinmesinden ve gereken evrakların tam olarak hazırlanmasından geçiyor. Yaş ve prim gün sayısı şartları tamam olduktan sonra sigortalı çalışanların SGK bünyesindeki emeklilik departmanına yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir.

Emeklilik İşlemleri Nelerdir?

Madde madde sıralamak gerekirse emekli olmak isteyen sigortalı çalışanların izlemesi gereken yol aşağıdaki gibidir.
  • Gerekli prim gün sayısı ve yaş şartını yerine getirmek
  • SGK’ya yazılı emeklilik başvurusunda bulunmak
  • İşyerinden işten çıkış belgesi almak
  • Belgeyi SGK’ya teslim ederek form doldurmak
  • Üzerinde yaşlılık tahsis numarası yazan emeklilik kartını SGK’dan teslim almak

Şartları sağlayan kişiler kimlik belgeleri ile birlikte ilgili departmana giderek prim ve yaş durumlarını beyan ederler. Bu beyan karşılığında SGK yetkilileri gerekli incelemeyi yaptıktan sonra kişinin emekliliğe hak kazandığına dair bir yazı verirler. Prim gün sayısını doldurmuş olan çalışan bu yazıyı çalıştığı iş yerine verir ve işten çıkış belgesi alır. İş yerinden alınan işten çıkış belgesi ile yeniden SGK’ya başvurularak bir form doldurulur. Bu formun doldurulmasından sonra SGK kişiye emeklilik kartını teslim eder. Kartını teslim alan çalışanlar için bu noktadan itibaren bekleme süreci başlar.

Borçlanması Olanlar Nasıl Emekli Olabilir?

Emekli olabilmek için gerekli sürelerini doğum borçlanması veya askerlik borçlanması ile tamamlayacak olan kişilerle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna ilgili kurum tarafından bir yazı iletilmesi gerekir. SGK ile borçlanmanın olduğu kurum arasındaki yazışmalar elektronik ortamda tamamlandıktan sonra emeklilik durumu onaylanır. Onay işleminin ne kadar süreceği kurumların yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

İlginizi Çekebilir : İşsizliğin Nedenleri Nelerdir? İşsizlik Sorunu Nasıl Çözülür? İşsizliğin Sonuçları


KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski