Son dönemlerde tüm tüketiciler için kredi kartları büyük bir kurtarıcı haline gelirken, harcamalar büyük sınırlara ulaşabilmektedir. Tüketicilerin alışveriş başta olmak üzere tüm harcamalarında kullanabilmeleri için günümüzde her banka müşterilerine farklı avantajlar ve imkanlar sağlayan kredi kartı seçenekleri sunmaktadır. Ancak bazen tüketicilerin harcamalarını fazla yapması ya da gelirine göre harcamalarını aşması durumunda kredi kartı ödemelerinde de aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

Kredi kartı borçları her ayın belirli dönemlerinde kullanıcılara ibraz edilirken toplam borcun yanı sıra tüketicilerin ödemesi gereken en az tutar yani asgari tutar belirtilmektedir. Tüketiciler her ay en azından kredi kartı ödemelerinde asgari tutarı ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Aksi takdirde ise tüketiciler birçok olumsuzluk ile karşılaşırken bankalar birçok yaptırımlar ile tüketicilerin karşısına çıkabilmektedir.

Kredi Kartlarında Asgari Tutar Ödenmez İse Ne Olur?
Kredi Kartlarında Asgari Tutar Ödenmez İse Ne Olur?


Kredi Kartı Asgari Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi kartı kullanan tüm tüketiciler ilgili banka ile birlikte belirledikleri her ayın belirli zaman dilimlerinde borçlarının tamamını ya da asgari tutarını ödemekle mükelleftirler. Dolayısıyla da asgari tutarın ödenmemesi gibi durumlarda bankalar tüketicilere bir takım yaptırımlar uygulayarak en az asgari ödeme tutarını ödemelerini hatırlatmaktadırlar. Şayet bu ödeme gecikir ise ya da şayet bir ay boyunca hiç ödenmez ise bu durumda da tüketiciler olumsuzluklar ya da diğer bir ifade ile yaptırımlarla karşılaşmaktadır.

Tüketicilerin kredi kartlarının asgari tutarını ödememeleri durumunda;
  • Şayet tüketiciler bir yıl içinde en az 3 defa asgari tutarı ödemezler ya da geç öderler ise kredi kartının nakit kullanımı kısıtlanmaktadır.
  • Kredi kartının asgari tutarı ödenmemesi durumunda gecikme faizi uygulanmaktadır.
  • Üç kez üst üste kredi kartı asgari tutarının ödenmemesi durumunda kredi kartının kullanımı tamamen banka tarafından durdurulmaktadır.
  • Banka tarafından kullanıma tamamen kapatılan kredi kartını tüketici tekrar açtırabilmek için dönem borcunun tamamını ödemek durumunda olmaktadır.
  • Üç defadan fazla asgari tutarı ödemeyen tüketiciler hakkında bankalar tarafından yasal takip süreci başlatılmaktadır. Bu süreç tüketiciden ödeme gelmediği takdirde icraya kadar gidebilmektedir.

Asgari Tutarın Ödenmemesi Durumunda Yasal Takip Süreci

Bankanın tüketiciye tanımış olduğu süre içerisinde tüketicinin asgari tutarı ödememesi durumunda banka tarafından yasal takip süreci başlatılmaktadır. Bu süreçte tüm işlemler avukat ve icra birimine devredilmektedir. Tüm masrafların tüketiciye ait olacağı bu dönemde avukat ve icra gibi tüm masraflar tüketicinin kredi kartı borcuna eklenmektedir. Bu süreçte tüketici ile bankayı temsil eden avukat arasında pazarlık imkanı bulunmaktadır. Ancak bu süre zarfında gecikmelerden doğan tüm faizler tüketicinin borcuna eklenmektedir.

Konuyla İlgili İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski