Gündelik hayatımızın ve genel yaşantımızın seyrinde belirli ihtiyaçlar doğabiliyor. Bu ihtiyaçların kimisi maliyet bakımından kişiyi zorlayacak düzeye ulaşabiliyor ve bu durumda ilk seçenek bankaların sunduğu fırsatları incelemek ve uygun olduğunu düşündüğümüz noktada da bu fırsatlardan yararlanmak oluyor.

Bankaya Borçlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Bankaya Borçlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Bankaya borçlanırken genel olarak müşterinin dikkat etmesi gereken bazı noktaların olması ve bu noktaların dikkate alınması olası mağduriyetin önüne geçmek hususunda fayda sağlayacaktır. Çünkü bankaların belli sistem ve çizelgelere bağlı çalıştığını, gecikme, ödeme güçlüğü gibi noktaların bir süre sonra yasal sürece aktarıldığını unutmamak gerekir.


1.Gelir ve Gider Kontrolünü Sürekli Olarak Sağlamak

En önemli maddelerin başında gelir gider kontrolü gelmektedir. Bankadan toplu bir nakit temin etmek ile aylık gelirinizin tutarı arasında bulunan fark uzun vadede kişisel nakit akışınızda aksamalara sebep olabilir. Bu yüzden borçlanacağınız tutar ile geliriniz arasındaki ilişkiyi sağlamak, bilinçli bir borçlanma gerçekleştirmek çok önemlidir. Uzun vadeli bir borçlanma olması durumunda aylık ödemelerinizin gelirinizle uyumlu olması ve aylık giderlerinizden ayrı olarak değerlendirilmesi çok önemlidir. Banka ürünlerinden faydalanarak ortaya çıkan borçlanmanın doğru ve uygun şekilde kullanılması banka nezdinde müşteri potansiyelinizi olumlu olarak etkilerken müşteri nezdinde de olası bir mağduriyet durumunun önüne geçmiş olacaktır.

2. Borç ve Ödeme Dengesini Uzun Vadeli Olarak İncelemek

Bir diğer önemli husus ise borçlarınızı anlık değil uzun vadeli düşünmektir. Örneğin; konut kredisi kullanarak ev almak için başvuru yaptığınızda ve bu başvuru onaylandığında size sunulan aylık ödemelerin o an için değil, biteceği güne kadar uzun vadede sizi zorlamayacak, ödemesi uygun vadelere bölünmüş olması önemlidir. Bu yüzden uzun vadeli düşünerek; ileride hesap edilen durumun dışında ortaya çıkabilecek olan sorunları da hesap ederek borçlara bütçe ayrılmalıdır. Aksi halde ilk etapta bankaya borçlanırken size verilen naktin daha sonraki süreçte mağdur etmesi durumu kaçınılmaz olacaktır.

3. Piyasa Araştırması Yaparak Banka Borçlandırma / Faiz sistemleri Hakkında Bilgi Almak

Bugün piyasada yer alan birçok banka bulunmaktadır. Hepsinin kendi bünyesine bağlı olarak oluşturduğu özgün kampanya ve imkanlar bulunmaktadır. Bu fırsatlar bankalara göre değişmekle birlikte zaman zaman güncellenir. Eğer bir borçlanma kararı alındıysa ve bankacılık ürününden faydalanılacaksa vade ve faiz oranları öğrenilmeli, diğer bankanın sunduğu fırsatlarla her zaman karşılaştırılmalıdır. En uygun fırsatı sunan bankadan faydalanmak hem olası fazla ödemenin önüne geçmeyi sağlayacak hem de daha avantajlı bir işlem yaptırılmış olacaktır.

4. Müşteri Odaklı Bankanın Ürünlerini Kullanmak

Bunun için önce müşteri odaklı banka nasıl olur bundan bahsetmek gerekir ki durum daha iyi anlaşılsın. Bankanın olası risk ve olumsuz ihtimaller karşısında müşterisine sunabileceği imkanlar ve destekler olarak adlandırılabilir. Örneğin o ay gelen ekstreyi ödeme imkanı olmayan ancak bir sonraki ay ödeme güvencesi veren müşteriye bankanın ekstre atlat fırsatı sunması bir müşteri odaklılık durumuna örnektir. Burada elbette dahil edilen faizle birlikte banka yeniden bir fırsat sağlıyor olsa da öte yandan müşterinin hem olası mağduriyet ihtimalleri ortadan kalkıyor hem de talebi karşılanarak memnuniyeti kazanılıyor. Böyle bakınca her türlü kazanan yine de banka olsa da müşteri açısından da oldukça önemli ve devamlılık imkanı sağlayan bir durumdur.

İlginizi Çekebilir : Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bu yüzden olası beklenmedik risklere karşı müşteriye alternatif seçenekler sunan, ya da en iyi seçenekleri sunan bankayı bulmak için bankalarla görüşmek, ürünlerle ilgili detaylı bilgi almak gerekmektedir. Burada en cazip gelen, en güzel fırsatları seçenek olarak sunan banka çalışmaya daha el verişli banka olarak öne çıkar. Bu da aynı zamanda müşterinin kendini daha güvenli hissetmesi gibi çok önemli bir faktördür.

5. İhtiyaç Doğrultusunda Borçlanmak

Bankalar müşterilere ürünleri pazarlarken birçok seçenek sunar. Bunların arasında kredi kartı, kredi ve avans hesap bulunmaktadır. Bu ürünler müşteriye sunulurken belli bir limit belirlenir. Bu limitin baz alındığı temel faktör ise öncelikli olarak müşterinin belgelenebilir resmi aylık geliridir. Örneğin: Aylık gelirinin 4 katına kadar limit artırılabilir, aylık gelirinin 4 katına kadar kredi kullandırılabilir gibi belli temel prosedürler vardır. Ancak mantık açısından bakıldığında gelirin 4 katı bir borçlanma her zaman kişi için ödenebilir olamaz. Bu yüzden işte bu noktada ''ihtiyaç doğrultusunda borçlanmak'' önemlidir.

6. Bireysel Danışmanlık Noktasında En Uygun Banka İle Çalışmak

Görünürde tüm bankaların bireysel danışmanlık hizmetleri vardır. Ancak kişisel ilişkilerin kurulabileceği, temsilci tarafından müşteriyi tanıyor olacak noktaya erişmek, müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak fırsat ve avantajlar sağlayarak müşteri memnuniyetine öncelik vermek hem süreci daha verimli kılacaktır hem de müşteri- banka ilişkisi daha çok kuvvetlenecektir. İki tarafında mümkün mertebe eşit fayda bulacağı durumların oluşacağı bir banka her zaman daha iyi sonuçlar doğurur.

İlginizi Çekebilir : Bankalardan Kredi Çekmek İçin Puanım Kaç Olmalıdır?

Bireysel danışmanlığın önemli olduğu bir diğer nokta müşteriyi ihtiyaçları doğrultusunda ve aynı zamanda olası mağduriyet risklerine karşı en doğru şekilde yönlendirmesi olacaktır. Bunun için en uygun fırsatları birlikte uzman kişiyle beraber belirlemek çok önemlidir.


KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski