Banka sektörünün büyümesi ve gelişmesiyle birlikte müşterilerin gelirlerine uygun maddi destek imkanları da artış göstermiştir. Bunların en bilinen örnekleri arasında kredi kartı, kredi (bunlar bireysel kredi, ticari kredi, konut kredisi, araç kredisi gibi kendi arasında kullanım amacına göre ayrılmaktadır.) vadeli hesap olarak gösterilebilir.

Bu imkanlardan yararlanabilmek için birlikte çalışmak istediğiniz bankaların şubelerinden, mobil uygulamalarından, internet sitelerinden başvuru yapmanız mümkündür. Yapılacak olan genel araştırmanın ardından banka tarafından SMS yahut müşteri temsilcisi tarafından dönüş yapılarak onay/red durumu ve süreç hakkında bilgi verilir.

Kredi Kartı, Kredi, Ek Hesap ve Kullanım Alanları
Kredi Kartı, Kredi, Ek Hesap ve Kullanım Alanları
 
Yardımcı maddi kaynaklardan yararlanabilmek için elbette banka sistemlerinin baz aldığı belli noktalar mevcut. Daha açıklayıcı olmak gerekirse eğer mevcut bankayla ilişkiniz bir faktördür. Yasal sürece düşmüş bir borcunuzun olup olmadığı, ödemelerinizde ki süreklilik ve düzenlilik durumu, diğer bankalarla mevcut ilişkileriniz, hali hazırda bir bankacılık ürünü kullanıyor olup olmamanız ve kullanıyorsanız bu ürünle ilgili genel raporunuz (gecikme, yasal süreç vb olumsuz durumlar) , başvuru sıklığınız (reddedilen başvuruların ardından birçok bankada başvuru oluşturmak) gibi etkenler aslında sizin banka nezdinde müşteri performansınızı ortaya çıkartır.
Ayrıca tüm bu taramalar bankacılık sistemi tarafından otomatik olarak yapıldığı için süreç çok daha hızlı ilerlemekle birlikte en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanıyor.


Peki Belli Ödemeler İçin Kredi Kartı mı, Kredi mi, Vadeli Hesap mı Kullanmalı?


Bu soruya tek bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Zira bahsi geçen bankacılık ürünlerinin hepsinin kullanıma göre şekillenen fırsatları bulunuyor. Bunun için öncelik olarak sizin bu başvuruyu ne için yapacağınızı belirlemenizdir. Aynı zamanda nakit ihtiyacınızın tutarı da önemli bir faktördür. Daha açık ve net bir bilgilendirme yapabilmek adına her birini ayrı ayrı incelemek daha faydalı olacaktır.

1. Kredi Kartı

Bugün hemen hemen herkesin müşteri potansiyeline bağlı kalınarak belirlenmiş limitiyle kullandığı kredi kartı bulunuyor. Her ne kadar kesin bir cevapla kullanmayı red eden müşteriler bulunsa da kullanan kişilerin yoğunluğu elbette kullanmayanlardan çok daha fazla. Elbette buna bağlı bankalara olan borçlanma ve yasal süreç durumlarının da artması kaçınılmaz bir son oluyor.


Kredi kartı günlük ve genel ihtiyaçların karşılanması durumunda kullanılabilecek en mantıklı üründür. Gelirinizi zorlamayacak harcamalar için kullanabilir, gelirinizin biraz üstünde olan harcamalarda da bankanızın anlaşmalı olduğu pos cihazlarında taksitlendirme işlemi yaptırabilirsiniz. Aylık olarak ekstre adı verilen harcama bilgilerinizin olduğu ve belirlenen tarihlerde ödemeniz gereken tutarın belirtildiği borç kağıdı tarafınıza iletilir. Burada sizin için en büyük fırsat o ayki maddi durumunuza göre asgari ödeme yapma imkanınızın da olması. Banka sizden borcunuzun asgarisini ödediğiniz takdirde yasal bir süreç dayatmasında bulunmayacaktır.

İlginizi Çekebilir : Kredi Kartlarında Asgari Tutar Ödenmez İse Ne Olur?

Özetlemek ve tüm bu bilgileri toplamak gerekirse eğer kredi kartı daha günlük ve genel ihtiyaçların karşılanması ve küçük taksitlendirme fırsatlarından yararlanılması noktasında kullanılabilecek en mantıklı ve pratik bankacılık ürünüdür. Meblağ olarak daha yüksek, ödenmesi daha zor olacak ürünlerde kredi kartı kullanımını tercih etmek kısmî bir risk oluşturacaktır.

2. Kredi

Bankaların çok sık kampanyalar, yeni imkanlar sunduğu bir diğer bankacılık ürünü de kredidir. Kredi kartının müşteri ihtiyaçları için yetersiz yahut uygunsuz kaldığı noktada ikinci seçenek kredidir. Ancak kredi kullanımı için de ihtiyaçla olan uygunluğu tartılmalı, bilinçli bir kullanım gerçekleştirilmelidir.

İlginizi Çekebilir : Hangi Bankadan Kredi Kartı Almalıyım?

2. A. Peki Kredi Hangi İhtiyaç Durumları Noktasında Faydalı olur?

Mevcut durumda yapacağınız/yapmanız gereken hali hazırdaki harcama gelirinizin üzerinde bir rakam ise, bu harcamanın karşılığını kısa vadede tamamlamanız mümkün değilse kredi mantıklı bir çözüm olacaktır. Eğer ev, kişisel gereçler, eğitim gibi durumlar için kullanılacak bir nakit ise ihtiyaç kredisi başlığı altında başvuru oluşturmak gerekir.

Ancak bir araç alımı yapacaksanız araç kredisine başvuru yapmanız gerekir ki burada süreç biraz daha farklı ilerler. Almaya karar verdiğiniz aracın bilgilerini beyan ederek başvuru yapılır, buna göre belirlenen tutar için satıcıya o miktarda ödeme yapılır. Burada alıcı kişiye bir nakit verilmez. Süreci banka yürütür. Harcamanız konut için olacaksa konut kredisi için başvuru yapmanız gerekir. Burada da süreci müşteri temsilcisi ile yürüterek, bankaya gerekli bilgileri beyan edip, bilgilerinin güncelliğini de kontrol ediyor olmanız gerekmektedir.

Buradaki bilgileri de özetlemek ve bir yerde toplamak gerekirse eğer: daha uzun vadede ödeme imkanınızın olduğu durumlarda en mantıklı bankacılık ürünü kredidir. Bunun kullanım alanınıza göre olan türünü belirleyip bankalarda çalışan müşteri temsilcilerinden destek alabilirsiniz. Kredilerin vade seçenekleri arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz. Vade uzadıkça faiz arttığı için toplam geri ödeme miktarı da aynı ölçüde artar. Bunun için genel bir piyasa araştırması yapılarak en uygun banka fırsatlarını bularak bundan faydalanmakta fayda vardır.

3. Ek Hesap

Ek hesap sistemi bankada hali hazırda bulunan, yoksa açılacak olan yeni vadesiz hesabınıza banka tarafından tanımlanan, kendi mevcut paranızın bitmesi durumunda yine banka tarafından belirlenen miktarda ek bir kullanım imkanı sunan bir sistemdir. Buna bankanın hesabınıza borç tanımlaması olarak da ifade etmek mümkündür.

3. A. Hangi Durumlarda Ek Hesap Kullanmak Mantıklıdır?

Bu sorunun cevabı ve kullanım amaçlarından bazıları kredi kartı ile ortak özellik içerebilir. Yani buradan da anlaşılacağı üzere ek hesap yüksek meblağda, geliri aşan harcamalarda mantıklı bir kullanım ürünü olmayacaktır. Ödemeleri aylık olarak yapıldığından dolayı ödeme bütçenize uygunluk göstermesi gerekecektir. Ancak şöyle bir durum var ki bu durum borçlanma türleri olarak biraz daha farklılık gösterir, ek hesap kendi mevcut paranızın oluşturduğu bakiye bittiğinde devreye girer. Bir nevi paranızın bitmesi halinde bankanın size sunduğu imkan demek mümkündür. Bu nedenle olası borçlanma için tercih etmek ne kadar yersiz olacaksa da, olası fazla harcama ya da ay sonu sıkışma gibi bir durum yaşayacak olmanız ihtimaline karşı kurtarıcı olarak düşünmek yerinde olacaktır.

Borçlanırken Mağdur Olmamak İçin Dikkat

Her ne kadar olası ihtiyaçların ortaya çıkması halinde bankaların sunduğu fırsat ve ürünler cazip gelse de ki bunu pazarlama stratejisinde geliştirip müşterilere sunduklarını da belirtmekte fayda var, bunun uzun vadede ya da kullanım sonrasında bir mağduriyet oluşturmaması için dikkatli davranmak ve bütçe kontrolü sağlamak çok faydalı olacaktır.KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski