Son 3 ay da yaşanan Ekonomik  gelişmeler vatandaşa havlu attırdı. Az da olsa birikimi olan vatandaş paramı nasıl risksiz değerlendirim diye düşünmeye başladı. Çünkü cebinde olan ve yatırıma dönüşmeyen birikimler yükselen enflasyon karşısında eriyip gitti. İşte Bankalar vatandaş parasını değerlendirsin diye bir çok yatırım alternatifin yanında vadeli mevduat hesabı açma seçeneğini de sunmaktadırlar. Peki Vadeli Mevduat hesabı nedir? Nasıl Açılır? Vadeli Mevduat Hesap Avantajları Nelerdir? stopaj Kesintisi ne kadar olmaktadır? gibi soruların cevabını sizler için araştırdık.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Avantajları Nelerdir?
Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Avantajları Nelerdir?


Vadeli Mevduat Hesabı; Bankacılık işlemlerinde,size ait olan paranızın belli vadelerde değer kazanması demektir.Yani paranızı belli vadeler aralığında bankaya yatırmanız ve banka ile anlaştığınız faiz oranı doğrultusunda sizin paranıza faiz işlemesi demektir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaşını doldurmuş her birey için vadeli mevduat hesabı açtırmak mümkündür.Bankaya gidip yatırılacak tutarı ve hangi vadeyi uygulatmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken tek husus hangi bankadan vadeli mevduat hesabı açtırmak  sizin için daha karlı olur?Bu sorunun cevabı için;Bankaların en az yatırılması gereken tutara ve bu tutara uygulanacak faize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mevduat Hesabı Açtırmak İçin Gereken Evraklar

-Kişiye ait Nüfus Cüzdanı

-Eksiksiz yazılan Adres ve Telefon Bilgileri.Kişinin ikamet ettiği adres yazılmalıdır.

-Bankacılık kanunu gereği vadeli hesabınızın kullanımı ve işletilmesiyle ilgili hükümleri içeren hesap açılış sözleşmesini okuduktan sonra hesap sahibi olarak imzalamanız gerekmektedir.

Bankaların Mevduat Hesabı Vade ve Faiz Oranları 2018

Bankalara göre vade ve faiz oranları getirileri farklı olmaktadır.


ENPARA

5000 TL tutar ve 32 gün vade için hesaplama;

Faiz: %21,75

Net Kazanç: 90,58 TL


AKBANK

5000 TL tutar ve 32 gün vade için hesaplama;

Faiz: %7,50 Net

Kazanç: 31,23 TL


-ING BANK

5000 TL tutar ve 32 gün vade için hesaplama;

Faiz: % 24,00 Net

Kazanç: 99,95 TL

Banka Mevduat Hesabı Avantajları Nelerdir?

-Risksiz yatırım aracı olduğundan paranız güvence altındadır.

-Vadeniz ihtiyacınıza göre, 7 günden 400 güne kadar belirleme kolaylığı sağlar.

-Tarafınızdan olası değişiklik belirtilmediği sürece, vade sonlarında aynı vade ve güncel  faiz oranları ile doğrudan yenilenir.

-Bankaya kaynak sağlayarak ekonomi de nakit-kredi döngüsünün sağlanması.

-Kayıt dışı ekonominin azalması.

Vadeli Mevduat Hesabında Stopaj Kesintisi Ne kadar olmaktadır?

Vadeli mevduat hesabınızdaki para miktarı belirlenen vade sonunda değerleneceği için elde edilen kazançtan stopaj kesintisi yapılmaktadır. Firma kazançları gibi elde edilen kazançtan %15'e kadar stopaj alınmaktadır. Stopaj kesintisi Devlete ödenmektedir.Vade ne kadar uzun olursa kesilen stopaj oranı o oranda düşmektedir.
İçerik Listesine Dön

KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Daha yeni Daha eski